Revija Reporter
Slovenija

Helikopterji na tleh, vzdrževalec v pokoju: država nima nobenega helikopterja za snemanje iz zraka

Igor Kršinar

1. mar. 2020 7:31 Osveženo: 7:35 / 01. 3. 2020

Deli na:

Edini helikopter, ki ima vgrajeno kamero za snemanje iz zraka ponoči in podnevi je od 23. avgusta lani prizemljen zaradi obnove motorjev

Ministrstvo za notranje zadeve

Skupina zaposlenih v Letalski policijski enoti je o nepravilnostih in kršenju predpisov obvestila državni zbor, specializirano državno tožilstvo in računsko sodišče.

Računsko sodišče je prejelo pobudo za prevetritev poslovanja Letalske policijske enote zaradi nepravilnosti in kršenja podpisov, ki jo je poslala skupina zaposlenih v tej enoti.

Kot so že pisali odboru za notranje zadeve v državnem zboru, je edini helikopter, ki ima vgrajeno kamero za snemanje iz zraka ponoči in podnevi, od 23. avgusta lani prizemljen zaradi obnove motorjev. Ta je bil pred tem na posodobitvi navigacijske opreme v Nemčiji. Z razumnim načrtovanjem bi bili posodobitev navigacije in obnova motorjev časovno združeni. Motorji vse do danes niso prispeli v LPE, ker policija nima dovolj denarja za vzdrževalni pogodbi.

Tako država praktično nima nobenega helikopterja za snemanje iz zraka, ki je primarna policijska naloga pri izvajanju dela v prometu, na meji itd. Opozarjajo še, da v LPE nimajo nobenega inštruktorja za delo s sistemom kamere.

Poleg tega sta trenutno prizemljena tudi dva starejša transportna helikopterja, ki ju policija uporablja za reševanje v gorah, prevoze bolnikov, transport specialne enote policije, gašenje požarov … Eden od njiju je neleteč zaradi nepravočasne nabave rezervnih delov. LPE nima nobenega letalskega mehanika z veljavno licenco B2 za ta helikopterja, ker ni bilo poskrbljeno za ustrezno šolanje letalskih mehanikov zanju.

Tako slovenska policija trenutno nima nobenega helikopterja s kamero, nobenega helikopterja za prevoz policistov na teren, prav tako ne za prevoz ponesrečencev.

Na obeh helikopterjih je bila urejena nadgradnja elektronike, ki jo je opravil inženir za tehnični razvoj, ki pa se je julija lani upokojil, tako je LPE ostala brez kadra za vzdrževanja teh helikopterjev. Nadgradnji obeh helikopterjev sta državo stali nekaj milijonov evrov. Ker LPE ne more dobiti nobenega drugega vzdrževalca niti podjetja, ki bi to delo opravilo, je ponudbo poslal kar upokojeni inženir za tehnični razvoj. 

Tako slovenska policija trenutno nima nobenega helikopterja s kamero, nobenega helikopterja za prevoz policistov na teren, prav tako ne za prevoz ponesrečencev. Policija je kupila nov helikopter, ki nima nobene kamere za policijsko delo. Ima opremo za prevoz bolnikov, a helikopterske nujne medicinske pomoči ne izvaja že več kot leto dni.

Poleg opisanih težav je policijsko letenje brez ustreznega institucionalnega strokovnega nadzora in ustreznega priročnika ne le nevarno, ampak predvsem za organ, kot je policija, nedopustno, še opozarja skupina zaposlenih v LPE.

Poleg računskega sodišča so dopis poslali tudi specializiranemu državnemu tožilstvu, ob tem pa priložili ustrezne dokumente o domnevnih nepravilnostih in kršenju predpisov v Letalski policijski enoti.