Revija Reporter
Slovenija

GZS: Trop Skaza bi šla po lažji poti in škodila gospodarstvu

STA

19. feb. 2014 17:18 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Kandidatka za ministrico za zdravje Alenka Trop Skaza želi z uvedbo opuščene ideje o trošarini na sladkor in maščobe za polnjenje zdravstvene blagajne ubrati lažjo pot, ki bi povzročila gospodarsko škodo, so kritični v GZS. Namesto tega bi morala kandidatka prihranke iskati pri nabavi zdravil in zdravstvenih pripomočkov ter drugod, menijo.

Kandidatka za ministrico očitno ni seznanjena z obljubami ministrov za notranje zadeve in finance Gregorja Viranta in Uroša Čuferja ter predsednice vlade Alenke Bratušek, da vlada ne bo uvajala novih davkov, so v današnjem sporočilu za javnost izpostavili v Zbornici kmetijskih in živilskih podjetij, ki deluje v okviru Gospodarske zbornice Slovenije (GZS).

Tudi če se spregleda, da Trop Skaza z napovedmi o uvedbi trošarin lomi obljube, bi imeli tovrstni fiskalni ukrepi po njihovih besedah le minimalni vpliv na zdravje, gospodarstvu pa naj bi povzročili veliko škode.

Kot dokaz za to so navedli izkušnjo Danske: "Danska vlada se je lahko na lastni koži naučila, kakšne negativne posledice prinašajo davki na živila. Zaradi dodatne obremenitve živilskih podjetij s takšnimi davki so ukinjali delovna mesta, kupci pa so odhajali po nakupe v sosednje države. Poleg davka na sladke pijače so se znebili tudi davka na izdelke z nasičenimi maščobami ter opustili idejo o davku na sladkor."

Direktorica Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij pri GZS Tatjana Zagorc je ob tem izpostavila, da od nove ministrice za zdravje pričakujejo reforme in izboljšanje učinkovitosti v zdravstvu, ne pa pogrevanja starih idej o obdavčenju gospodarstva.

"Vsi se zavedamo, da slabo finančno stanje ljudi, spremenjeni življenjski slog in prehrana lahko zelo vplivajo na zdravje, vendar pa to ne pomeni, da je potrebno obdavčiti strateško pomembno vejo, kot je živilska industrija," je poudarila. Težave, povezane z življenjskim slogom, naj bi se namreč dalo rešiti drugače.

Dodatne obremenitve gospodarstva vodijo zgolj v nova zapiranja proizvodnje, izgube delovnih mest in višanje števila brezposelnih, to pa slej ko prej pomeni dodaten pritisk na zdravstveno blagajno in dodatno krčenje socialne države, so še ocenili v zbornici.

Trop Skazo so zato pozvali, naj več pozornosti nameni iskanju prihrankov pri nabavi zdravil in zdravstvenih pripomočkov ter iskanju rešitev, ki bi preprečile, da se v Sloveniji letno zavrže za 200 milijonov evrov zdravil.

Ministrstvo za finance je o uvedbi davka na sladke pijače razmišljalo že lani, a se zanj nato ni odločilo.