Grims: Zakaj se vam tako mudi, da me zamenjate?
24. mar. 2011 10:52 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017
Koalicija želi z menjavo Branka Grimsa blokirati delo mandatno volilne komisije (MVK), je SDS očitala koalicijskim članom komisije. Kogarkoli predlagamo kot predsednika komisije, vam ne ustreza, je opozicijska stranka še očitala koaliciji. Za menjavo Grimsa kot predsednika MVK ne obstaja dober razlog, menijo, saj koalicija ni utemeljila, zakaj želi predsednika zaslišati kot pričo, kar posledično terja njegovo menjavo.
Koalicija želi z menjavo Branka Grimsa blokirati delo mandatno volilne komisije (MVK), je SDS očitala koalicijskim članom komisije. Kogarkoli predlagamo kot predsednika komisije, vam ne ustreza, je opozicijska stranka še očitala koaliciji. Za menjavo Grimsa kot predsednika MVK ne obstaja dober razlog, menijo, saj koalicija ni utemeljila, zakaj želi predsednika zaslišati kot pričo, kar posledično terja njegovo menjavo.
O zamenjavi Branka Grimsa (SDS) z mesta predsednika parlamentarne preiskovalne komisije v zadevi Patria bo mandatno-volilna komisija (MVK) vnovič razpravljala v petek zjutraj. Tudi v današnjem nadaljevanju razprave so poslanci SDS opozarjali, da gre v tem primeru za zlorabo postopka, katere namen je "blokada" dela omenjene preiskovalne komisije.Grimsa naj bi kot predsednika preiskovalne komisije v zadevi Patria razrešili, ker so trije koalicijski člani te komisije podali predlog, da se ga zasliši kot pričo. Zato po zakonu o parlamentarni preiskavi ne more več voditi komisije, opozarjajo koalicijski poslanci.
Po mnenju SDS pa predlogu, da se Grimsa zasliši kot pričo, manjka utemeljitev, saj zgolj to, da je bil predsednik sveta SDS, po njihovem ne more biti razlog. Na ustavno sodišče so se zato obrnili za ustavno presojo in zaprosili tudi za začasno zadržanje zadeve do dokončne odločitve.
Grims je na to koalicijske poslance opozoril že v sredinem delu seje MVK in jih spraševal, zakaj se jim tako mudi. Vendar pa je bil njegov proceduralni predlog, da se s postopkom odločanja o spremembah v sestavi preiskovalne komisije počaka do odločitve ustavnega sodišča o morebitnem začasnem zadržanju, danes s petimi glasovi za in petimi proti zavrnjen.
V SDS po besedah vodje poslanske skupine Jožeta Tanka ugotavljajo, da kogar koli predlaga SDS za vodenje te preiskovalne komisije, za koalicijo ni primeren. Tokrat gre, je opozoril, za že drugi predlog v tem mandatu, da se predsednika komisije predlaga za pričo - najprej se je to zgodilo pri Zvonku Černaču, zdaj še pri Branku Grimsu.
Nobena od teh dveh zahtev pa po Tankovih besedah ni bila z ničemer podkrepljena. Za Grimsa predlog izhaja le iz tega, ker je bil predsednik sveta SDS, kar pa je bilo po Tankovih besedah znano že pred imenovanjem Grimsa na mesto predsednika komisije in zato ne more biti utemeljen razlog.
Po mnenju vodje poslanske skupine SDS se zadeva Patria obrača v smer, ki za koalicijo ni ugodna. Vsa dejstva in vsi ukrepi pa gredo v smer, da bi se resna preiskava na tem področju preprečila. To mnenje delijo tudi njegovi strankarski kolegi.
Koaliciji ni v interesu, da poskušajo razkriti akterje, ki so delali v ozadju. A kljub temu, da sistemsko onemogoča delo komisije, dejstva prihajajo na dan, je dejal Ivan Grill. Da noče preiskovati zadeve Patria in da sedaj preprečuje delo preiskovalne komisije, pa je koaliciji očital tudi Vinko Gorenak.
Način, kako se SDS vključuje v razpravo, kaže, da ne želi, da bi mandatno-volilna komisija odločala, pa je ugotavljal Miran Potrč (SD).
"Ta seja sploh ne bi bila potrebna, če bi se zakon o parlamentarni preiskavi spoštoval, ker bi tisti, ki je predlagan za pričo, vedel, da ne more več voditi komisije," je dejal. Zato je zavrnil očitek, da v koaliciji ne želijo, da bi preiskovalna komisija opravljala svoje delo.
"Slabo vest ima tisti, ki govori, govori, govori... Zato ne mečite žogice na to stran," je dejal Dušan Kumer (SD). Njegov poslanski kolega Dejan Levanič, podpredsednik preiskovalne komisije in eden od podpisnikov predloga, da se Grimsa zasliši kot pričo, pa je poudaril, da je zakon jasen.
"Člani preiskovalne komisije imajo pravico, da nekoga pokličejo za pričo," je dejal Levanič in dodal: "Ker je zakon jasen, bi Grims tisti trenutek, ko je bil poklican za pričo, moral končati z delom v komisiji."
Po njegovih besedah tudi ni res, da želijo zavlačevati z delom preiskovalne komisije, vendar naj se naredi vse, da vsi, ki lahko kar koli povedo o tej temi, to storijo. Zavlačevanje pa je nasprotno očital Grimsu.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke