Revija Reporter
Slovenija

Grims: Aretacija Haradinaja je povzročila gospodarsko in politično škodo Sloveniji

STA

26. jun. 2015 10:48 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Poslanec SDS Branko Grims je danes poudaril odgovornost ministrice Vesne Györkös Žnidar, ki jo SDS interpelira, v zvezi z aretacijo nekdanjega kosovskega premierja Ramusha Haradinaja. Do aretacije, ki je po oceni Grimsa okrnila ugled Slovenije in povzročila hudo škodo, ne bi smelo priti, sploh pa je šlo za tiralico državne tvorbe, ki je ni več.

V SDS so prepričani, da je dogajanje ob aretaciji Haradinaja povzročilo izjemno hude posledice za ugled in nadaljnje gospodarsko sodelovanje Slovenije s Kosovim.

Da je to sodelovanje okrnjeno, priča tudi sestanek skupščine republike Kosovo, ki je na posebni seji dogodke obsodila, je Grims poudaril na današnji predstavitvi interpelacije zoper notranjo ministrico, ki jo je SDS v parlamentarni postopek vložila v sredo.

Do aretacije nikakor ne bi smelo priti, pravi Grims in izpostavlja, da gre za staro tiralico, ki jo je izdala državna tvorba, ki danes sploh ne obstaja več. Tiralica je bila že davno umaknjena v vseh drugih državah, razen v Sloveniji, je poudaril poslanec.

Kako je možno, da je prišlo še do večdnevnega zadržanja Haradinaja, je treba po poslančevih besedah vprašati ministrico. Njena odgovornost je po mnenju SDS zelo velika.

Grims je spomnil, da je nekdanji premier najmanj petdesetkrat potoval v tem času tudi preko Slovenije, pa se ni nič zgodilo. Poleg tega ima diplomatski potni list in je na specialni diplomatski misiji. Tako ga po poslančevih besedah ni bilo možno aretirati, tudi če bi pristali na to, da je nekdanja tiralica še veljavna.

Ministrico je sicer interpelacija presenetila, saj je policija po njenem mnenju v tem primeru ravnala pravilno. Grims pa med drugim opozarja, da če je že prišlo do aretacije, bi morali vsaj preveriti dejstva v zvezi z Haradinajem.

Poslanec SDS še izpostavlja, da je v zvezi z osamosvajanjem Kosova odločalo tudi mednarodno sodišče in je bil Haradinaj v celoti razglašen za nedolžnega zaradi obtožb v zvezi s tem.

Posledice dogodkov so za Slovenijo po Grimsovih ocenah porazne, verjetno bodo tudi gospodarsko občutne. Bodo pa težko merljive, saj tudi ne bodo začele nastajati takoj, je dodal.

Stranke so se za zdaj skopo odzvale na vloženo interpelacijo. "Če gre nekomu za politične in gospodarske interese Slovenije in za uveljavljanje odgovornosti, bi interpelacija morala imeti enotno podporo v DZ," pa meni Grims.

V kabinetu predsednika DZ Milana Brgleza so danes za STA pojasnili, da je predsednik interpelacijo že posredoval ministrici, ki ima 30 dni časa, da nanjo odgovori. Glede na poslovniške roke je obravnavo interpelacije pričakovati po parlamentarnih počitnicah oz. v začetku septembra.