Revija Reporter
Slovenija

Goršek o varnosti

11. avg. 2009 14:08 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Vsaj do leta 2011 bomo poskušali obnoviti kompletno kvoto policijskih neprebojnih jopičev, je na današnji novinarski konferenci poudaril generalni direktor policije Janko Goršek. Kot je pojasnil, se strinja s predstavniki sindikatov, ki opozarjajo na neustrezno in zastarelo zaščitno opremo policistov.

Vsaj do leta 2011 bomo poskušali obnoviti kompletno kvoto policijskih neprebojnih jopičev, je na današnji novinarski konferenci poudaril generalni direktor policije Janko Goršek. Kot je pojasnil, se strinja s predstavniki sindikatov, ki opozarjajo na neustrezno in zastarelo zaščitno opremo policistov.

Ves postopek, vključno z opozarjanjem in usmerjanjem policijskih patrulj, je potekal v skladu s pravili stroke in taktike delovanja, je v zvezi s petkovo policijsko akcijo poudaril generalni direktor policije Janko Goršek. Omenil je, da je na potek dogodkov vplivala tudi prošnja enega od občanov, naj policista kar najhitreje posredujeta.

Policista, ki sta prišla na kraj dogodka, sta po besedah Gorška z akcijo začela, ne da bi zaščitila sebe, ampak da bi zaščitila ljudi, ki so se tedaj nahajali v neposredni bližini 69-letnega moškega. Ta je streljal na policista in ju ranil, nato pa umrl zaradi posledic policijskih strelov.

Direktor policije je tudi pojasnil, da so sicer policijska vozila opremljena z zaščitno opremo in ustreznim orožjem; tudi z neprebojnimi jopiči. Na vprašanje, ali bi uporaba električnega paralizatorja lahko preprečila smrt 69-letnika, pa je odvrnil, da je "po bitki veliko generalov". Poudaril je, da se mu zdi neprimerno v teh okoliščinah "ugotavljati, kaj bi bilo, če bi bilo".

Direktor Policijske uprave Ljubljana Stanislav Vrečar pa je ob tem povedal, da bo generalnemu direktorju Goršku predlagal, naj za hrabrost nagradi vse policiste, ki so sodelovali v intervenciji. Goršek je že potrdil, da bo nagrado odobril.

Vrečar je tudi podrobneje opisal dogajanje v petkovem policijskem posredovanju. Operativno-komunikacijski center (OKC) Policijske uprave Ljubljana je bil ob 16.30 obveščen, da je na Korytkovi ulici prišlo do kršenja javnega reda in miru oz. do nasilja v družini.

Kot je povedal Vrečar, je operater na zvezah na intervencijo napotil štiri patrulje - tri iz centra mesta in patruljo vodnikov službenih psov. Opozoril jih je, naj pazijo na lastno varnost in jim določil mesto, kjer naj bi se dobili, da bi potem šli skupaj na intervencijo.

Na kraj dogodka sta prvi prišli dve patrulji iz centra mesta, je dejal direktor PU Ljubljana. V času, ko so policisti imeli namen čakati še eno patruljo in vodnike službenih psov, pa je do njih prišel prijavitelj. Na podlagi okoliščin, ki jim jih je opisal, so policisti ocenili, da gre za zelo nujno nalogo, zato niso čakali preostalih patrulj, ampak sami (štirje) šli v intervencijo, je pojasnil.

Moškega so pozivali, naj dvigne roke in odloži orožje, a se ta ni odzval. V nekem trenutku je moški po besedah Vrečarja odprl ogenj proti dvema policistoma in ju zadel. Eden od policistov je, da bi zavaroval svoje življenje in življenja ostalih kolegov in ljudi v okolici, uporabil strelno orožje in moškega z več naboji zadel, zaradi česar je ta umrl, je povedal direktor ljubljanske PU.

Policista so odpeljali v ljubljanski Klinični center. Vodstvo policije je z njima v stiku, v tem času pa po besedah Vrečarja dobro okrevata in sta v domači oskrbi. Janko Goršek pa je ob tem opozoril predvsem na duševne težave, ki jih policistoma lahko povzroči takšen dogodek. Kot je pojasnil, pa jima nudijo tudi psihosocialno pomoč.

Robert Ferenc iz uprave uniformirane policije je v nadaljevanju predstavil statistične podatke uporabe prisilnih sredstev in napadov na policiste. V prvem polletju 2009 so policisti po njegovih besedah v 2391 primerih zoper 2542 oseb uporabili 4923 prisilnih sredstev. Število uporabljenih prisilnih sredstev se je v primerjavi z enakim obdobjem lani zmanjšalo za približno 5 odstotkov, število primerov, ko so bila ta sredstva uporabljena, pa za devet odstotkov. Prav tako se je za 10,5 odstotka zmanjšalo število oseb, zoper katere so bila uporabljena.

Na drugi strani pa se je povečalo število kaznivih dejanj preprečitev uradnega dejanja ali maščevanja uradni osebi in napadov na uradno osebo, ko ta opravlja naloge varnosti, je opozoril Ferenc. Policisti so v teh primerih največkrat uporabili sredstva za vklepanje in vezanje ter fizično silo. Strelnega orožja ali opozorilnega strela prvi polovici letošnjega leta policisti niso uporabili, je zatrdil.

Kršitelji pa so pri upiranju in pri napadih na policiste poleg različnih oblik fizične sile v določenih primerih uporabili tudi nož, steklenico, palico, dvakrat tudi strelno orožje in dvakrat drugo hladno orožje. V prvem polletju 2009 je bilo pri uporabi prisilnih sredstev poškodovanih 50 kršiteljev in 76 policistov, je povedal Ferenc.

Število napadov na policiste se je v primerjavi s prvim polletjem leta 2008, ko jih je bilo 109, v letošnjem prvem polletju povečalo na 18 kaznivih dejanj. Prav tako se je s 153 na 195 povečalo tudi število napadenih policistov, pri čemer Ferenc ocenjuje, da so napadi vse hujši.

Samo na območju PU Ljubljana pa je bilo v prvih šestih mesecih letošnjega leta napadenih 60 policistov, medtem, ko jih je bilo lani 30, je še dodal direktor PU Ljubljana Vrečar.