Revija Reporter
Slovenija

Golobičeva Ultra in oranžni posli z državo

19. apr. 2011 5:30 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Gregor Golobič je razpredel široko omrežje, ki je preko Petrola seglo celo na Hrvaško. Obenem je kljub napovedim njegove Ultre o selitvi poslov v tujino sodelovanje z državo preveč dobičkonosno, da bi se mu podjetje odpovedalo. Medtem Golobičeva Zares še naprej sabotira gradnjo TEŠ 6, največji in najdražji posel v državi.

Gregor Golobič je razpredel široko omrežje, ki je preko Petrola seglo celo na Hrvaško. Obenem je kljub napovedim njegove Ultre o selitvi poslov v tujino sodelovanje z državo preveč dobičkonosno, da bi se mu podjetje odpovedalo. Medtem Golobičeva Zares še naprej sabotira gradnjo TEŠ 6, največji in najdražji posel v državi.

Čeprav Miloš Urbanija, največji lastnik razvpite družbe Ultra v solastništvu Gregorja Golobiča, napoveduje skorajšnje zaprtje družbe v Sloveniji in prenos poslov v tujino, je Ultra posredno še vedno zelo vpeta v posle z državnimi podjetji. Največji državni posel, gradnjo TEŠ 6, pa Zares medtem še naprej neutrudno minira.

Nedavno je hrvaško podjetje Ultra Karlovac, hčerinska družba zagorske Ultre, v kateri ima minister za visoko šolstvo po nizozemski Ultri Sumu enajstodstotni delež, sklenilo odličen posel s Petrolom Hrvatska, družbo v lasti slovenskega Petrola. Ultra Karlovac bo tehnično vzdrževala 34 Petrolovih bencinskih črpalk na Hrvaškem, čeprav za to nima ustreznih izkušenj, kot jih ima dosedanji poslovni partner Petrola Hrvatske, podjetje Piraex. Slednje je celo pooblaščeni zastopnik tehnologije na črpalkah Tokkheim, ki jih uporablja Petrol.

Predstavnik hrvaškega Petrola, Ignac Rupar, je za Finance pojasnil, da je bil prejšnji izvajalec (Piraex) na razpisu med štirimi ponudniki najdražji, vnovično ponudbo pa je predstavil šele po koncu postopka izbire najugodnejšega ponudnika na podlagi pogajanj. Vrednosti posla na Petrolu nočejo razkriti, so pa, zanimivo, po sklenitvi posla z njimi, Miloš Urbanija, Gregor Golobič in drugi solastniki Ultre Karlovac, družbo skupaj s hčerinskim podjetjem Margento tehnologije prodali hrvaški skupini Digitel komunikacije. Seveda je bila prodaja podjetja z zagotovljenim dolgoročnim poslom s Petrolom bistveno bolj dobičkonosna.

S komunikacijami do črpalk
Toda hrvaško podjetje Digitel komunikacije ni bilo izbrano naključno, podobno kot posel s Petrolom Hrvatske njegove niti segajo v Slovenijo in do ljudi, povezanih z Golobičem. Pred šestimi leti sta si Digitel in slovensko lobistično, svetovalno in oglaševalsko podjetje Pristop, v solasti Francija Zavrla, Aleša razpeta in Andreja Drapala, izmenjala tretjinska lastniška deleža. Zdaj si bosta deleža spet razdelila, po besedah direktorja Pristopa Primoža Pisarja zaradi »razlik v pogledih na delovanja družb«.

Večinski lastnik Digitel komunikacij, ki je podjetje, specializirano za marketing (v lasti ima tudi največjo hrvaško agencijo za odnose z javnostjo Premisa), nikakor pa ne za bencinske črpalke, je Vladimir Smolec. Slednji se s Pristopom ni povezal naključno – medtem ko skrbi za pravo komunikacijsko strategijo slovenskega Petrola Zavrlovo podjetje Pristop, se za ustrezni PR Petrola Hrvatska trudijo pri Premisi. Ozren Kanceljak, vodja korporativnih komunikacij Digitela, je za hrvaške medije pojasnil, da družba z nakupom Ultre širi portfelj svojih storitev, doslej predvsem komunikacijskih in marketinških. Za zdaj nimajo načrtov širitve v naftno industrijo.

Koliko je Ultra Karlovac v resnici usposobljena za servisiranje, priča podatek, da naj bi kljub njeni pogodbi s hrvaškim Petrolom v prvih treh mesecih Petrolove črpalke na Hrvaškem vzdrževal še naprej Piraex, menda zato, ker Ultra ni imela dovolj svojih vzdrževalcev. Da gre pri opisanih poslih za posle znotraj lastniško poslovnega omrežja s političnim ozadjem, kaže podatek, da je Smolec tudi član nadzornega sveta Term Čatež, kjer je največji lastnik založba DZS, ta pa sodi pod okrilje Bojana Petana, zaupnika Gregorja Golobiča. DZS je na začetku letošnjega leta sicer prodala svoj dotedanji tretjinski delež v Pristopu in Digitelu.

VEČ V TISKANI IZDAJI