"Veselim se sodelovanja z vami v časih, ko svet potrebuje močno vodstvo za končanje vojn in zagotovitev miru," je besede Goloba na vladnem računu omrežja X objavil vladni urad za komuniciranje.
Je Golobu zdaj žal, ker ni izkoristil priložnosti za srečanje s Trumpom, ko je bil pred tedni v ZDA? O tem je pisal Dejan Steinbuch v Reporterju:
"Z Donaldom Trumpom pa bi se slovenski premier lahko sestal, vendar bi moral iz Washingtona priti v New York, kot je predlagal Trump, to pa bi podrlo ves urnik, tako da do sestanka ni prišlo. Pomembno pa je, da si je morebitni bodoči predsednik Združenih držav želel spoznati slovenskega premierja in da se je v to »lobiranje« najverjetneje vključila tudi njegova soproga Melania."
Zdaj je Steinbuch razkril razlog, zakaj do srečanja ni prišlo: "Sestanka ni bilo, ker je imela slovenska delegacija že kupljene povratne letalske karte. Varčujejo, ko ne bi bilo treba, zapravljajo pa, ko ne bi smeli."
Državni sekretar v kabinetu premierja Vojko Volk pa je v izjavi novinarjem spomnil, da so oktobra, ko je bil Golob na obisku v Beli hiši pri predsedniku Joeju Bidnu, zaprosili za srečanje s Trumpom in demokratsko kandidatko Kamalo Harris.
"Dobili smo termin za srečanje s Trumpom, ampak časovno ni bilo izvedljivo, imamo pa obljubo, da se ob prvi priložnosti srečata v živo," je dejal.
Po Volkovi oceni bo zaradi Trumpove zmage za Slovenijo sicer manj sprememb kot za Evropo, a vendarle vplivi, zlasti gospodarski, bodo, saj so dobavne verige globalne, v Evropi pa je najpomembnejši ameriški trgovinski partner Nemčija, s katero je tesno povezano tudi slovensko gospodarstvo.
Poznamo Trumpove poteze iz prvega mandata in vemo, da ne mara položaja, v katerem ima Amerika primanjkljaj v blagovni menjavi, je dodal.
Tudi glede Ukrajine bo verjetno breme za EU pod Trumpom še večje kot zdaj, razen če bi s skupnimi močmi s Trumpom dosegli premirje in bi za tiste dele ukrajinskega ozemlje, ki bi ostali pod Rusijo, dosegli, da se o njih pogaja po diplomatski poti namesto z orožjem, je dejal.
Ob Golobovem obisku pri Bidnu je bilo govora tudi o slovenskem sodelovanju v t. i. jordanski pobudi, da bi v zameno za Hamasovo izpustitev izraelskih talcev dosegli premirje v Gazi in vzpostavili humanitarne koridorje. Volk upa, da bo projekt pod Trumpom obstal.