Po sili razmer nagajanje SDS z referendum tudi o zakonu o vladi se je Mesec navadil na veliko in utečeno delo na ministrstvu za delo. Ugotovil je, da je odličen minister in da bi bil, če bi šlo po vse po prvotnih zamislih, pravzaprav podrejen kolegu Maljevcu, ki je zdaj njegov namestnik oziroma državni sekretar. Maljevac menda za svoje ministrstvo za solidarno prihodnost še nima definiranih svojih prostorov ...
Po odstopu Tatjane Bobnar je notranje zadeve prevzela ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hojnik. Velikokrat smo jo vedeli na ekranih, dobro se je znašla in se »spopadala« s sindikalisti. Naredila je vtis odločne osebe, kar je ne tem mestu »policijske ministrice« še kako nujno. Za povrh deluje neprimerno bolj sproščeno od Bobnarjeve.
Zakaj ne bi torej kar Sanja Ajanović Hojnik naredila karierni korak naprej in prevzela notranji resor? V odgovoru na ta izziv je včeraj odvrnila, da je odlična ministrica za javno upravo. Saj, kot dobra ministrica za javno upravo bi bila lahko najmanj povprečna notranja ministrica. Da denimo premier Golob za začasnega ministra ni nastavil Aleksandra Jevška, ki je bil pred leti šef kriminalistov, pa je sicer jasno, Jevšek je vendar član SD, predsednik vlade pa ob sebi rabi svojega človeka, ob katerem se, saj s tem nekako izbira tudi generalnega direktorja policije, počuti varnega. Kot vemo, je specialno varovanje njega in njegove družina zanj zelo pomembno, očitno bolj kot zaupanje nas državljanov v sposobnost bolj običajnega policijskega varovanja.
Spomnimo se postavljanje rekorda mandatarja Goloba pri sestavljanju vlade. Pri notranjem ministru ali ministrici se mu ne mudi. Že ve, kako pomembna je teža tega resorja.
V četrtek se začenjajo zaslišanja kar devetih ministrov oziroma kandidatov in kandidatk. Spomnimo se postavljanje rekorda mandatarja Goloba pri sestavljanju vlade. Pri notranjem ministru ali ministrici se mu ne mudi. Že ve, kako pomembna je teža tega resorja. Ni bilo naključje pripetljaj med Janšo in Hojsom, ko je slednji hotel oditi, pa predsednik vlade ni odprl kuverte z njegovo odstopno izjavo. Z drugimi besedami: vsakokratni premier še kako glede na to, kdo bo njegov notranji minister. Janša in Golob nista edina.
Prenovljena, osvežena in razširjena vlada, ki naj bi jo dobili na redni seji državnega zbora 24. januarja (po koalicijskem vrhu naslednji teden), seveda ne bo začela iz nič. Zanjo ne velja 100 dni miru (tudi za prejšnje vlade ni), predvsem pa nima več popusta; popusta v smislu prizanesljivosti. Javno mnenje oziroma zaupanje vanjo se je v teh dneh prvič obrnilo navzdol. Od zdaj naprej odločajo rezultati dela začela – in ne Janša.