Goldman Sachs ponovno napada Slovenijo
31. maj. 2013 5:01 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Alexander Dibelius, prvi človek banke Goldman Sachs za Vzhodno Evropo, Rusijo in Nemčijo, se je pred kratkim srečal s premierko Alenko Bratušek. V času vlade Boruta Pahorja se je z Dibeliusom sestal finančni minister Franc Križanič. Ta banka je bila vselej pozorna na Slovenijo.
V prejšnjih tednih se je slovenska premierka Alenka Bratušek srečala s številnimi tujimi državniki in predstavniki EU. Pa ne samo z njimi: srečala se je tudi s številnimi poslovneži. Med temi posebno pozornost zbuja Alex Dibelius: gre za prvega človeka za Vzhodno Evropo, Nemčijo in Rusijo pri ameriški investicijski banki Goldman Sachs. Po poročanju Dnevnika naj bi bil namen srečanja med Bratuškovo in Dibeliusom sklenitev svetovalne pogodbe za širitvene načrte Triglava. Ni pa znano, ali naj bi v svetovalno pogodbo spadala tudi morebitna strategija privatizacije Triglava.
Novica je zelo zanimiva, ker sta Dibelius in Goldman Sachs dokaj pogosto v Sloveniji zaradi svetovanja slovenskim podjetjem (in črpanja provizij). Nedavno smo o tem pisali tudi v Reporterju: pred nekaj meseci smo namreč prišli na sled osnutku svetovalne pogodbe za prodajo državnih in paradržavnih podjetij, ki naj bi jo Dibelius želel skleniti z vlado Janeza Janše oziroma s finančnim ministrom Janezom Šušteršičem. Šlo je le za osnutek, ki se kasneje ni uresničil, a po tem dokumentu naj bi Goldman Sachs poskušal priti do svetovalne pogodbe pri prodaji NLB, Zavarovalnice Triglav (ja, že spet!), Telekoma in Petrola. Ocena vrednosti posla je bila po informacijah, ki smo jih takrat pridobili, še nedorečena in se je gibala med 22 milijoni in 115 milijoni evrov. Po naših informacijah naj bi takrat premier Janez Janša zavrnil srečanje z Dibeliusom.
Že pred nastopom druge Janševe vlade pa naj bi bil Dibelius večkrat na zvezi s slovenskimi politiki in gospodarstveniki. Posebno je odmevala Dibeliusova pogostitev Franca Križaniča, nekdanjega ministra za finance v vladi Boruta Pahorja v smučarskem središču Kitzbühlu januarja 2012. Šlo naj bi za pogovor o vstopu banke Goldman Sachs v NLB: to je bilo v uradnih izjavah zanikano. Le nekaj dni kasneje je ameriška investicijska banka (skupaj z Barclaysom, Deutsche bankom, HSCB in NLB) organizirala izdajo 1,5 milijarde evrov obveznic slovenske države. Dibelius se je v Sloveniji aprila lani srečal s takratnim prvim človekom Kada Borutom Jamnikom. Novembra lani pa je šefa banke Goldman Sachs za Vzhodno Evropo, Rusijo in Nemčijo gostila Ameriška gospodarska zbornica v Sloveniji.
Apetiti velike ameriške banke so torej očitno bili precejšnji tudi v Sloveniji, čeprav je dokaj majhna država. Med bolj izpostavljenimi slovenskimi prijatelji bankirja Dibeliusa najdemo Tomaža Lovšeta, ki je trenutno pri nas zaradi blokade kartic Diners Club obravnavan zelo kritično: prijateljstvo je večkrat poudaril sam Lovše, ki je ob posebni priložnosti Dibeliusu podaril dva smučarska dresa in smuči znamke Rossignol. Lovše naj bi si od pomoči pri vstopu na slovenski trg od Dibeliusa obetal priliv od zaslužka, ki bi ga banka Goldman Sachs ustvarila pri nas. Lovše je to zanikal.
Dejstvo pa je, da družba Goldman Sachs očitno zelo pozorno spremlja Slovenijo: privatizacija je postala tudi pod levosredinsko vlado zelo aktualna. Na prodaj je 15 kosov »družinske srebrnine«: očitno se je boj za svetovalne pogodbe že začel.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke