Glavan ob maši za domovino: Nazaj v egiptovsko sužnost, ali proti vladavini prava
25. jun. 2014 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


V našo skupnost vse bolj prodira občutek ogroženosti in apatičnosti, je pri maši za domovino ob dnevu državnosti dejal administrator ljubljanske nadškofije Andrej Glavan. Življenje v miru in blaginji je možno le, če se vsi trudimo za medsebojno spoštovanje, spravo in odpuščanje, je dejal in dodal, da to lahko storimo tudi z udeležbo na volitvah.
Glavan je spomnil, da se v tem letu spominjamo tudi 100-letnice začetka nesrečne morije v 1. svetovni vojni, "ki nas bo trajno spominjala na posledice, če ljudje niso pripravljeni na spoštljiv dialog, če se posamezniki ali narodi sebično zapirajo v svoj ego, v svoj prav, in niso pripravljeni narediti spravnih korakov drug k drugemu".
Pred 23 leti smo po besedah Glavana "s pridržanim trepetom in hkrati smelo in ponosno na drog pred parlamentom obesili slovensko zastavo, kot simbol, s katere smo zavestno odstranili rdečo zvezdo, kot simbol boja, revolucije, nasilja, ki smo ga doživljali zlasti po drugi svetovni vojni".
Danes pa našo barko, tako bi po Glavanovih besedah rekel slovenski pesnik France Prešeren, močno premetavajo valovi globoke krize. "A ne samo zaradi močno vznemirjenega svetovnega morja, temveč tudi zaradi samih ljudi na barki, ki se ne morejo sporazumeti, kam jo usmeriti, ali nazaj v egiptovsko sužnost, ali proti pravi duhovni prostosti in vladavini prava," je pojasnil.
"Gospod, obudi v našem narodu željo po enotnosti, po pravi duhovni prostosti, po pravni in pravični državi za vse, ne le za privilegirance," je dejal v nagovoru.
Spomnil je še na besede papeža Janeza Pavla II v času obiska v Sloveniji leta 1996, ki je med drugim opozoril na nujno potrebno potrpežljivost, odprtost za pogovor in pripravljenost na odpuščanje in spravo, da bi mogli z zaupanjem zreti v prihodnost.
Povzel je tudi verz Simona Gregorčiča: "Naš čolnič pogube otmimo." Ta čolnič, tako Glavan, je naša Slovenija, in to lahko po njegovih besedah storimo tudi z udeležbo na volitvah, kar da je demokratična državljanska pravica in dolžnost, "ki nam jo kot nalogo nalaga tudi družbeni nauk Cerkve".
Maše za domovino so se med drugim udeležili predsednik republike Borut Pahor, predsednik državnega sveta Mitja Bervar, varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer, apostolski nuncij v Republiki Sloveniji Juliusz Janusz, nekateri veleposlaniki in predstavniki drugih verskih skupnosti v Sloveniji. Prišli so tudi generalni direktor policije Stanislav Veniger, načelnik generalštaba Slovenske vojske Dobran Božič ter vodja poslancev SDS Jože Tanko, poslanka in podpredsednica SDS Alenka Jeraj, predsednica NSi Ljudmila Novak in prvak SLS Franc Bogovič.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke