Revija Reporter
Slovenija

Gasilci in slovenska vojska uspeli pogasiti požar v Šklendrovcu (FOTO)

Igor Gošte
1 486

15. mar. 2022 7:48 Osveženo: 7:49 / 15. 3. 2022

Deli na:

V soboto je ob 14.45 zaradi neprevidnosti pri kmetijskih opravilih zagorela podrast v Šklendrovcu. Kljub hitri intervenciji gasilcev iz prostovoljnih gasilskih društev Zagorje – mesto, Podkum, Padež in Loke pri Zagorju, ki so prišli na kraj požara in takoj začeli z gašenjem, se je le-ta zaradi močnega vetra in suhega terena s travnika razširil v neprehodno območje gozda.

Na kraju požara so bili tudi gasilci iz PGD Trbovlje – mesto, ki so z dronom pregledovali območje požara. Ob požaru je obstajala nevarnost, da ogenj zajame bližnjo stanovanjsko hišo, ki pa so jo gasilci uspešno zavarovali. Z gašenjem požara, ki se je prvi dan razširil na okoli 12 hektarjev površine, so zaključili ob 19.35. Vseeno pa je na kraju dogodka do jutra ostala gasilska straža PGD Podkum, ki je kontrolirala razvoj požara na zelo neprehodnem in nedostopnem terenu.

Naslednji dan so z gašenjem začeli že pred šesto uro zjutraj, na pomoč so poklicali tudi helikopter Slovenske vojske. Ta je opravil kar 56 odmetov vode v skupni količini nekaj več kot 80 kubičnih metrov. Intervencijo so zaključili še istega dne, torej v nedeljo, malce pred 19.uro, ko so požar na okoli 17 hektarjih pogasili in omejili.

V soboto je v intervenciji sodelovali 64 gasilcev iz 5 prostovoljnih gasilskih društev, v nedeljo pa poleg helikopterja slovenske vojske še 39 gasilcev iz treh prostovoljnih gasilskih društev.

Na kraju so bili tudi policisti, ki bodo ugotavljali morebitno odgovornost za požar. Gasilci bodo tudi v prihodnjih dneh opravljali obhode terena zaradi morebitnih nevarnosti ponovnega vžiga na posameznih točkah.

Ob tem tako zagorski gasilci kot tudi župan Občine Zagorje ob Savi Matjaž Švagan, ki se vsem sodelujočim v akciji zahvaljuje za hitro in strokovno pomoč, apelirajo na občane, da upoštevajo prepoved kurjenja v naravi, ki od danes dalje velja po vsej državi, saj je Uprava za zaščito in reševanje RS razglasila veliko požarno ogroženost naravnega okolja.

Tako je v naravnem okolju prepovedano kuriti, požigati na območjih ob infrastrukturnih objektih, kuriti kresove, zunaj pozidanih površin uporabljati predmete, naprave ali izvajati dejavnosti, ki lahko povzročijo požar, ter izvajati ognjemete.