Koliko časa ste že upokojeni?
Tri leta.
Upokojili ste se po odhodu s položaja državnega sekretarja?
Da.
Ali še imate kmetijo?
Imam od 50 do 80 prašičev letno.
Koliko lahko še zaslužite s kmetijsko dejavnostjo?
V zadnjem času se bolj slabo zasluži.
Večkrat ste na počitnicah. Kje jih preživljate?
Na Hrvaškem in v Sloveniji.
Na Pagu imate vikend?
Sem solastnik apartmaja, velikega 42 m2.
S politiko še niste povsem zaključili, saj vodite odbor SDS v Mariboru. Koliko novih članov je z vami prišlo v stranko in koliko jih je odbor medtem zapustilo?
SDS so se pridružili vsi člani Nove ljudske stranke, poleg tega je tudi veliko novih vstopov v stranko. Od junija lani, ko sem jo prevzel, do konca leta, je prišlo 306 novih članov, letos pa že prek 50, zgolj v zadnjih 14 dnevih 18. Mariborski odbor pa je po mojih informacijah zapustilo vsega skupaj 11 do 13 ljudi.
Imate še kakšne načrte v politiki? Se boste čez dve leti spet potegovali za poslanca, morda za ministra?
Evidentiran sem za poslanca v volilnem okraju, kjer sem vedno kandidiral.
Pa vas zanima ministrska funkcija, denimo za notranje zadeve?
Bil sem državni sekretar na tem ministrstvu in ta funkcija me še vedno zanima.
Bili ste mariborski župan. Še vedno ste aktivni v mestnem svetu. Večkrat ste se poskušali vrniti na čelo mestne občine. Vas še mika?
Ne, ampak v življenju se je treba boriti za resnico in pravico. Zato ni druge, kot da se začnemo »fajtat!«
Katerega dogodka v svoji politični karieri ne boste nikoli pozabili?
Takih dogodkov je seveda več. Zagotovo pa mi je v spominu najbolj ostalo srečanje z dalajlamo v Mariboru. Z njim sem se srečal dvakrat. Tak dogodek se ne more zgoditi vsak dan.
Osebno
Franc Kangler se je rodil leta 1965. Svojo poklicno kariero je začel v policiji, kjer je med drugim preiskoval tudi atentat na Ivana Krambergerja. Leta 1994 je bil prvič izvoljen v državni zbor na listi Slovenske ljudske stranke, na tem položaju je bil vse do leta 2006, ko je bil izvoljen za mariborskega župana. Mandat je ponovil tudi leta 2010, toda že čez dve leti so ga odnesli protesti zaradi radarjev in številni postopki zaradi obtožb o korupciji, vendar je bil pozneje na vseh oproščen ali pa so postopke ustavili. SLS mu je zaradi teh pokazala vrata, zato je leta 2016 svojo Županovo listo preimenoval v Novo ljudsko stranko. Njegova vrnitev v politiko ni bila uspešna: leta 2018 je nastopil na listi Združena desnica, štiri leta pozneje pa v koaliciji Povežimo Slovenijo. Prav tako ni bil več izvoljen za župana Maribora, vendar pa je bila njegova lista zelo uspešna. Dvakrat se je tudi na listi SDS neuspešno potegoval za evropskega poslanca. Leta 2020 je bil v vladi Janeza Janše imenovan za državnega sekretarja na ministrstvu za notranje zadeve, ki ga je vodil Aleš Hojs. Lani se je s svojo Novo ljudsko stranko pridružil SDS in prevzel njen mariborski odbor.