Forenzična revizija bo preiskala domnevno sumljive posle Elesa
19. maj. 2014 8:59 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Nadzorni svet Elesa je zaradi anonimne prijave naročil izvedbo forenzične revizije, ki naj bi preiskala več poslov družbe v zadnjih letih. Na Elesu trdijo, da so od pristojnih služb že prejeli poročila, ki so sume nepravilnosti ovrgla, piše današnji Dnevnik.
Predmet forenzične revizije bodo po pisanju časnika sumi prilagajanja javnih naročil vnaprej izbranim ponudnikom, domnevni kartelni dogovori med dobavitelji opreme, očitki o prirejanju investicijske dokumentacije in domnevno prenapihnjeni načrti za razvoj omrežja.
Anonimno prijavo so nadzorniki dobili od komisije za preprečevanje korupcije sredi aprila, saj je ta ob predhodnem preizkusu prijave ugotovila, da vsebuje znake kršitev predpisov ali druge pomembne informacije iz pristojnosti drugih organov, ki so bili med naslovniki prijave, torej policije in tožilstva. Na Elesu so za časnik potrdili, da se prijava nanaša na javna naročila za projektiranje in stikališča, posle pa bo sedaj pregledal zunanji revizor.
Če bo ta sledil prijavi, bo po informacijah Dnevnika pod drobnogled vzel Elesove posle z nekaterimi ključnimi dobavitelji. Prvi med njimi je njegov nekdanji hišni gradbinec Marc GP, ki je od maja v prisilni poravnavi. V času, ko je delal za Eles, je dokončal tudi na črno zgrajeno vilo na Parecagu, ki jo ima v lasti družina nekdanjega prvega moža Elesa Vitoslava Türka.
Hkrati naj bi preveril posle, ki jih je Eles od leta 2011 sklenil s trojčkom podjetij Elektroenergetika, IBE in Korona. Eles je z njimi sklenil okvirni sporazum, s katerim je med temi podjetji iskal izdelovalce investicijske, projektne in tehnične dokumentacije. Revizorji pa naj bi preverili sume o morebitnem kartelnem dogovarjanju in posledično rastočih cenah storitev, nadaljuje časnik.
Pod drobnogledom revizorjev naj bi se znašle tudi investicije in morebitno njihovo napihovanje, pa tudi, zakaj so bili na Elesu pri gradnji stikališč v zadnjih letih močno naklonjeni novejši tehnologiji GIS (plinsko izoliranih stikalnih celic).
Po neuradnih informacijah naj bi prijava problematizirala tudi oddajanje del, ki bi jih Eles moral opravljati v okviru osnovne dejavnosti. Za pridobivanje dokazil o pravici graditi pri več daljnovodih je Eles med drugim najemal podjetje Aragorn, katerega lastnik je Jože Roman Puhek, sorodnik nekdanje uslužbenke Elesa Ane Puhek. Leta 2011, ko je ustvarilo dobrih 85.000 evrov prihodkov, je samo za delo pri daljnovodu Maribor-Cirkovce I prejelo skoraj 50.000 evrov, še navaja časnik.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke