Kljub temu, da so bila doslej pogajanj tajna, je bilo po pisanju časnika očitno, da je Ljubljana v Evropski uniji pod vse večjim pritiskom. Po drugi strani pa je bila pripravljenost hrvaške vlade, da dokumentov, ki jih je predložila v pristopnem procesu z EU, ne vpleta v spor o meji in da spoštuje stanje na dan 25. junija 1991, že dolgo znana, piše FAZ.
Časnik tudi ocenjuje, da lahko Kosorjeva najverjetneje računa na veliko manj notranjepolitičnega odpora kot Pahor do dogovora, s katerim sta se premiera na pogovorih v Ljubljani dogovorila za nadaljevanje hrvaških pristopnih pogajanj in rešitev spora o meji s posredovanjem EU.
Nemška kanclerka Angela Merkel je v pogovoru s hrvaško premierko Jadranko Kosor v Stuttgartu v petek zvečer izrazila zadovoljstvo s petkovim dogovorom Hrvaške in Slovenije. Zadovoljna je, da bo Hrvaška nadaljevala pogajanja z EU in da se rešujejo odprta vprašanja med državama, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
Kosorjeva je nemško kanclerko seznanila z dogovorom, ki ga je pred tem na pogovorih v Ljubljani dosegla s slovenskim premierom Borutom Pahorjem, o nadaljevanju hrvaških pristopnih pogajanj z EU in o rešitvi spora o meji s posredovanjem Evropske unije. Merklova je ob tem podprla nadaljevanje hrvaških pristopnih pogajanj.
"S tem dogovorom nihče ni na izgubi, želeli smo ustvariti situacijo, v kateri vsi dobijo," je po pogovoru z Merklovo povedala Kosorjeva. "Počasi, a sigurno iščemo model za rešitev spora o meji," je dodala. Kosorjevo je v Stuttgartu sicer spremljal tudi zunanji minister Gordan Jandroković.