Zaslišanja so organizirali Evropski parlament, Evropska komisija in Svet EU zaradi očitkov, da bi lahko Poljska in Madžarska huje kršili vrednote, na katerih temelji EU, zlasti na področju »neodvisnosti sodstva, svobode izražanja, vključno s svobodo medijev, akademske svobode, svobode združevanja in pravice do enake obravnave«.
Ob tem je Evropski parlament ugotovil, da zaslišanja ne potekajo redno in strukturirano ter da niso odprtega značaja. Poleg tega »tudi zadnji dogodki v okviru tekočih zaslišanj kažejo, da je nujno treba uvesti mehanizem EU za demokracijo, pravno državo in temeljne pravice.«
Slovenski evroposlanci so člani političnih skupin, ki so resolucijo podprle, a v slovenski skupini EPP so glasovali različno: medtem ko je Ljudmila Novak (NSI) glasovala zanjo, sta Milan Zver in Romana Tomc (SDS) nasprotovala, medtem ko se je Franc Bogovič (SLS) vzdržal.
Resolucijo so predlagali v poslanskih skupinah Evropske ljudske stranke (EPP), socialistov (S&D), liberalcev (Renew), zelenih in Levice. Od navzočih 665 evropskih poslancev jo je podprlo 446, proti jih je glasovalo 178, vzdržalo pa se jih je 41.
Slovenski evroposlanci so člani političnih skupin, ki so resolucijo podprle. Liberalca Irena Joveva in Klemen Grošelj (oba LMŠ) sta resolucijo podprla, prav tako tudi socialist Milan Brglez (SD), Tanja Fajon (SD) pa ni bila navzoča. V slovenski skupini EPP so glasovali različno: medtem ko je Ljudmila Novak (NSI) glasovala za resolucijo, sta ji Milan Zver in Romana Tomc (SDS) nasprotovala, medtem ko se je Franc Bogovič (SLS) vzdržal.
Milan Zver (SDS/EPP) je že med razpravo stopil v bran madžarskemu premierju in predsedniku Fidesza Viktorju Orbanu ter ošvrknil lastno evropsko stranko EPP: »V EU obstajajo države, v katerih ubijajo novinarje, kjer koruptivno črpajo evropska sredstva, kjer perejo denar za teroriste in kjer nezakonito zaprejo vodje politične opozicije, pa se osrednje evropske institucije ne zganejo.«
Orban je po Zverovih besedah edini voditelj, ki je vedno prišel v Evropski parlament in odgovarjal na očitke ter tudi vedno upošteval priporočila Evropske komisije in odpravil pomisleke: »A namesto, da bi ga branili, kot se to za družino spodobi, že drugič v zadnjih šestih mesecih nasedamo naši politični konkurenci, ki bi rada odločala celo o tem, kdo bo član EPP in kdo ne. Prav na vseh očitanih področjih je situacija v drugih državah slabša kot na Madžarskem, pa o tem ni nikjer nobene besede.«