Revija Reporter
Slovenija

Erjavec napadel Škerbinca in mu očital, da ni lojalen in kompetenten

STA

21. jun. 2019 11:24 Osveženo: 11:26 / 21. 6. 2019

Deli na:

Minister za obrambo Karl Erjavec je ob današnji obravnavi interpelacije, ki jo je zoper njega vložila SDS, zavrnil očitke in dejal, da je interpelacija absurda. Po njegovih besedah temelji na napačnih razlagah predpisov, napačnih predpostavkah in dejstvih in je nestrokovno pripravljena. Vztraja, da dela zakonito in vestno.

Erjavec je v odgovoru na interpelacijo, ki ga je podal na seji DZ, zanikal, da bi obveščevalno varnostna služba ministrstva za obrambo (OVS) prekoračila pooblastila in delovala nezakonito. Zatrdil je, da je pri menjavi poveljnika poveljstva sil Mihe Škerbinca ravnal v skladu z zakonodajo in pooblastili, prav tako pri nočnem streljanju na Počku ni šlo za prekoračitev pooblastil, zavajanje ali laži. Zatrdil je tudi, da svojo funkcijo opravlja "vestno in požrtvovalno v skladu s pristojnostmi in v duhu skrbi za napredek obrambnega sistema, za zaposlene in krepitev obrambne sposobnosti Slovenije".

Največ časa je namenil ravno postopkom, povezanim z razrešitvijo Škerbinca, pri čemer je med drugim dejal, da ne obžaluje, da je sledil predlogu načelnice generalštaba Slovenske vojske Alenke Ermenc za njegovo razrešitev, saj da je ravnanje Škerbinca po tem pokazalo, "da gre za častnika, ki je tesno povezan s politiko, s stranko SDS". Kako sicer razumeti vihar in razburjenje v politiki, ki sta se zgodila, se je spraševal Erjavec.

Ponovil je, da je do razrešitve prišlo "zaradi potreb učinkovitega delovanja organizacije, torej zaradi službenih potreb". Načelnica mora zagotoviti učinkovito izvajanje poslanstva vojske, za to pa potrebuje kompetentne, lojalne in sposobne poveljnike. "Zdaj mi pa povejte, če je poveljnik, ki govori grdo o njenem zdravstvenem stanju, če ne ve, kaj se mu dogaja, ko se strelja na Počku, sposoben, lojalen in kompetenten," je pozval minister.

Ob tem je dejal, da so razlogi za razrešitev glede na zakonodajo brezpredmetni, saj obrazložitev ni potrebna, in tako po njegovi oceni služijo zgolj politizaciji. Tudi sam Škerbinc je po njegovih besedah v ugovoru navedel, da ne oporeka pravici načelnice, da si izbira poveljnike in ministru, da ga razreši. Odredba o razrešitvi je bila izdana v skladu s predpisi, spoštovana je bila tudi pravica do pravnega varstva, je dodal.

Glede pristojnosti OVS je poudaril, da mora OVS preveriti vsa dejstva in okoliščine, ki bi lahko ogrožali varnost obrambnega sistema, še posebno, ko zazna kakršen koli varnostno indikativen pojav. OVS je dogodek glede širjenja netočnih informacij o zdravstvenem stanju načelnice zaznala kot varnostno indikativen pojav, kot ogrožanje varnosti delovnega mesta, natančneje formacijske dolžnosti načelnika Generalštaba Slovenske vojske.

Širjenje informacij je po njegovih besedah vznemirilo pripadnike Slovenske vojske in bi, "če se ne bi pravočasno in proaktivno lotili ugotavljanja okoliščin predmetnega ravnanja in dejanskega stanja, pomembno negativno vplivalo na sistem poveljevanja v Slovenski vojski ter bi motilo njeno delovanje, s tem pa bi lahko preraslo tudi v ogrožanje varnosti določenih oseb ali delovnih mest". Opravljene dejavnosti OVS so bile upravičene, saj se je izkazalo, da je Škerbinc grdo govoril o načelnici.

Komentiranje zdravstvenega stanja pripadnika vojske predstavlja kršitev pravil službe v Slovenski vojski. "Zato zbiranje informacij o takem neželenem pojavu spada v kontekst nalog OVS po zakonu o obrambi in ne drži trditev, da je generalni direktor OVS ravnal nezakonito," je navedel minister.

Da OVS ni izvajala dejavnosti v okviru predkazenskega postopka, o čemer so bili udeleženci razgovorov tudi predhodno seznanjeni, temveč je opravljala preventivne varnostne naloge, po besedah Erjavca ve tudi poslanec SDS Žan Mahnič, ki je danes v imenu predlagateljev predstavljal interpelacijo. Kot podpredsednik Knovsa je namreč Mahnič podpisal zapisnik in je bil natančno seznanjen, kaj je počela OVS. "Tako da gre zopet za načrtno zavajanje javnosti," je ocenil interpelirani minister.

Prav tako po njegovih besedah ne drži trditev, da pripadniki Slovenske vojske niso bili obveščeni, da je sodelovanje v informativnih pogovorih prostovoljno in da imajo pravico do anonimnost. "Nekateri so to pravico tudi izkoristili," je navedel.

V interpelaciji je po njegovih navedbah napačna tudi trditev, da je OVS izvajala dejavnosti na podlagi ustnih usmeritev ministra za obrambo, saj je podlaga za njeno delo med drugim zakonodaja in program dela, s katerim se je seznanila tudi vlada.

Glede dogajanja na Počku je Erjavec ponovil, da je Škerbinc celo sam potrdil predlog, da se vaja izvaja s kalibri do 60 mm in da je bila povsem jasna tudi usmeritev vlade.

Erjavec se je dotaknil še svojega siceršnjega dela. Med drugim je izpostavil, da se je lotil popolnjevanja kadrovskega sestava vojske in da ukrepe posebne komisije podpirajo vsi obrambni sindikati - "tudi tisti, ki je pozival k interpelaciji ministra".

Vztraja tudi pri odločitvi, da je ustavil nakup osemkolesnikov boxer, saj da to ni bilo primernih podlag. Zanika pa očitke, da bi ustavil opremljanje vojske s patrijami. "To je pa absurdno. Projekt je prekinil minister v času vlade Janeza Janše Aleš Hojs," je izpostavil.

"S svojim glasom proti interpelaciji boste dali glas proti politizaciji Slovenske vojske," je še sklenil Erjavec.