Eksplozija v japonski nuklearki; radioaktivnost se povečuje
12. mar. 2011 10:38 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017
V japonski jedrski elektrarni Fukušima 1, kjer so imeli po petkovem potresu težave s hlajenjem reaktorja, je danes odjeknila eksplozija, poročajo tuje tiskovne agencije. Iz nuklearke, ki stoji kakih 350 kilometrov severovzhodno od Tokia, se vije bel dim, zaznali naj bi tudi povečano radioaktivno sevanje.
V japonski jedrski elektrarni Fukušima 1, kjer so imeli po petkovem potresu težave s hlajenjem reaktorja, je danes odjeknila eksplozija, poročajo tuje tiskovne agencije. Iz nuklearke, ki stoji kakih 350 kilometrov severovzhodno od Tokia, se vije bel dim, zaznali naj bi tudi povečano radioaktivno sevanje.
Sevanje v okolici nuklearke naj bi bilo občutno višje od normalnega. Po zadnjih podatkih, ki jih je objavila japonska tiskovna agencija Kjodo, so ljudje, ki so trenutno v Fukušimi, v eni uri izpostavljeni tolikšni količini sevanja, kolikor je sicer najvišja dovoljena količina v enem letu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Vzrok eksplozije za zdaj ni znan, neki jedrski strokovnjak pa je za japonsko televizijo NHK dejal, da bi lahko šlo za nameren dogodek. Po navedbah NHK so bili v dogodku ranjeni štirje delavci v nuklearki. Vlada je sporočila, da je na kraj eksplozije napotila posebno reševalno ekipo. Šlo naj bi za gasilsko enoto.
Eksplozija naj bi uničila streho in stene poslopja. Za zdaj ni znano, ali gre za poslopje, v katerem je jedrski reaktor. Pred tem so japonske tiskovne agencije poročale, da je v elektrarni danes morda prišlo do taljenja sredice.
Taljenje sredice je izjemno resen incident, do katerega pride, če se sredica reaktorja ne more ustrezno ohladiti, zaradi česar se stalijo sestavine jedrskega goriva. To pa lahko vodi v uhajanje radioaktivnih snovi v okolje.
Japonske jedrske elektrarne imajo sicer zadrževalne prostore, ki naj bi tudi v primeru taljenja sredice preprečili uhajanje radioaktivnih snovi v okolje. Vendar za zdaj ni natančno znano, v kolikšni meri so bili ti v potresu poškodovani.
Težave s hlajenjem reaktorja imajo tudi v bližnji nuklearki Fukušima 2. Skupaj imata ti jedrski elektrarni pet jedrskih reaktorjev, ki so se po petkovem potresu samodejno ustavili. Do težav s hlajenjem je prišlo, ker sta nuklearki zaradi potresa in kasnejšega cunamija ostali brez električne energije.
Okoliške prebivalce so že pred eksplozijo evakuirali. Domove je moralo zapustiti 45.000 prebivalcev v desetkilometrskem pasu okrog jedrske elektrarne.
Rusko ministrstvo za izredne razmere je danes sporočilo, da pozorno spremlja stopnjo radioaktivnosti na ruskem daljnem vzhodu. "V povezavi z uhajanjem radioaktivnih snovi v japonski nuklearki smo okrepili nadzor radioaktivnega sevanja na območju Sahalina, Primorja, Kamčatke in Habarovska," so pojasnili. Vrednosti so sicer za zdaj normalne.
Zaradi razmer v Fukušimi se bodo na izrednem sestanku danes sešli tudi predstavniki avstrijskih ministrstev za zunanje zadeve, obrambo, zdravje in okolje ter predstavniki urada zveznega kanclerja, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.
Mednarodna okoljevarstvena organizacija Greenpeace je opozorila, da se Japonska sooča "z jedrsko krizo s potencialno uničujočimi posledicami", poroča AFP. "Kakršnokoli uhajanje radioaktivnih snovi v ozračje bi ogrozilo zdravje okoliških prebivalcev" je dejal predstavnik Greenpeacea Jan Beranek.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke