Revija Reporter
Slovenija

DZ v nadaljevanju izredne seje o poroštvu za Teš 6, ukinitvi DS

STA

18. jul. 2012 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

DZ bo danes nadaljeval izredno sejo. Potem ko so poslanci in poslanke v torek zelo hitro obravnavali več zakonov iz svežnja za spodbujanje gospodarstva, bo danes poleg še nekaterih gospodarskih zakonov na vrsti tudi že predlog zakona o državnem poroštvu za projekt šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6).

Glede na torkovo dinamiko dela in obstrukcijo Pozitivne Slovenije ni moč izključiti niti tega, da bi se poslanci lotili že tudi predloga zakona o Slovenskem državnem holdingu in vnosa fiskalnega pravila v ustavo.

A v luči dejstva, da gre za zelo pomembni odločitvi, ki sta v javnosti in pri opoziciji vzbudili veliko pomislekov in kritik, o njiju pa potekajo tudi še usklajevanja, bi DZ ti dve točki utegnil pustiti za četrtek.

V vsakem primeru pa se bodo poslanci očitno lotili poroštva za Teš 6. Potem ko je odbor DZ za finance in monetarno politiko v petek vendarle končal drugo obravnavo predloga zakona o poroštvu za Teš 6, bi mu lahko zeleno luč danes že prižgali tudi poslanci. Odbor je sprejel dopolnilo, v skladu s katerim je vladi omogočeno, da v primeru ponovnega povečanja končne cene projekta nad 1,3 milijarde evrov ne sklene pogodbe o poroštvu.

Država bi v skladu s predlogom zakona o državnem poroštvu za Teš 6, ki ga je v parlamentarno proceduro v začetku februarja vložila skupina poslancev s prvopodpisanim Srečkom Mehom (SD), jamčila za 440 milijonov evrov vredno posojilo pri Evropski investicijski banki.

Poslanci so v torek obravnavali več predlogov zakonov iz svežnja za spodbujanje gospodarstva. V okviru zaprte točke izredne seje so se seznanili tudi s stanjem v slovenskem bančnem sistemu. Premier Janez Janša je po obravnavi te točke pojasnil, da so banke v državni lasti bistveni del problema pri slabih terjatvah v bančnem sistemu.

Odprava državnega sveta?

Poslanke in poslanci bodo na današnjem nadaljevanju izredne seje opravili tudi razpravo o predlogu za spremembo ustave, s katerim bi ukinili državni svet. Prav tako bodo razpravljali o noveli zakona o pravilih cestnega prometa, če bodo z obravnavami zakonov pohiteli, pa bodo govorili tudi o spremembi varčevalnega zakona, kot jo predlaga opozicija.

Predlog za začetek postopka za spremembe ustave, s katero bi ukinili državni svet, je v proceduro vložila skupina poslancev s prvopodpisanim Gregorjem Virantom. Predlog podpirajo v SDS, DL, DeSUS in NSi. Za potrditev spremembe pa je potrebna dvotretjinska večina poslancev.

Glede na to, da je za današnjo razpravo v DZ na voljo 15 ur, bodo poslanci predvidoma obravnavali tudi predlog novele zakona o pravilih cestnega prometa, ki med drugim znižuje globe za nekatere manjše prekoračitve hitrosti. Predlog zakona je v parlamentarno obravnavo vložila vlada, obravnava pa poteka po skrajšanem postopku.

Poslanci bi lahko še danes tudi razpravljali o predlogu novele zakona za uravnoteženje javnih financ, ki jo je v parlamentarno proceduro vložila opozicija. S predlogom sprememb želijo odpraviti večino posegov v pokojnine.

Vlada je v torek na dopisni seji sprejela mnenje o predlogu, pri čemer ocenjuje, da opozicijskega predloga ni možno podpreti. Z sprejetjem novele bi po mnenju vlade bi nastale negativne finančne posledice za državni proračun v ocenjeni višini 60 milijonov evrov za letos in 75 milijonov za leto 2013.