DZ: Bratuškova in ministri se predstavijo
20. mar. 2013 11:31 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Nova vlada želi po besedah mandatarke Alenke Bratušek graditi pozitivno alternativo krizi. "Nočemo biti gasilci, saj tudi požigali in podžigali nismo," je dejala v nastopu v DZ. "Hočemo biti tisti, ki gradimo," je poudarila, kot prvo prioriteto vlade pa izpostavila umiritev političnih strasti in ponovno uveljavitev strpnega socialnega dialoga.
Bratuškova je na seji, na kateri DZ odloča o imenovanju nove vlade, izrazila željo in pripravljenost, da se pri ključnih rešitvah, ki zadevajo našo skupno prihodnost, seže čez mejo koalicije in opozicije. "Gre za Slovenijo ter vse njene državljane in državljanke, njim smo odgovorni," je pozvala k podpori novi vladi.
Vladna ekipa, ki jo je sestavila, je najmlajša doslej, kandidati so v povprečju stari 45 let. "Dovolj smo stari, da vemo, kako se svet vrti in dovolj mladi, da še vedno verjamemo, da ga lahko spremenimo," je dejala in menila, da ga velja spreminjati le na bolje.
Najbolj tvegan položaj v vladi prevzema Uroš Čufer na mestu finančnega ministra, za katerega je priznala, da ga je tudi najdlje iskala. "Od njega pričakujem takšno konsolidacijo javnih financ, da ne bo zniževala gospodarske rasti," je povedala ter kot najbolj nujno nalogo izpostavila sanacijo bank. Glede projekta Slovenskega državnega holdinga pa je napovedala, da bo ta le upravljalec premoženja, njegov lastnik pa bo ostala država.
Ko je spregovorila o Tini Komel, ki prihaja na čelo urada za Slovence v zamejstvu in po svetu, je bila zelo ostra do izjav predsednice NSi Ljudmile Novak, ki je ta urad vodila v minulem letu. Novakova je namreč nedavno podvomila v Komelovo kot svojo naslednico na čelu urada, saj bi ga "moral voditi nekdo, ki nosi slovenstvo v srcu", in ne "nekdo, ki se opredeljuje za pripadnika italijanske narodne skupnosti".
"Niti na eno kritiko mojih kandidatov nisem reagirala, tokrat pa bom naredila izjemo," je dejala Bratuškova in Novakovi sporočila, da je bilo to, kar se ji je "zareklo" glede Komelove, "nedopustno in onstran vseh civilizacijskih standardov". "V moji vladi nikoli, ampak res nikoli, ne bomo nikogar ocenjevali po rodu, ampak po tem, kaj in kako dela," je pristavila.
Naštela je tudi ostale kandidate za ministre ter njihove prednostne naloge. Gre za kandidate, ki "so pokazali pogum, da so pripravljeni storiti še kaj več, kot v varnem zavetju kritizirati sedanjo vlado ali od daleč svetovati prihodnji," je povzela. Njihova naloga bo najti najustreznejše ukrepe za doseganje dogovorjenih ciljev in jih tudi uresničiti.
Ob tem je spomnila, da nova vlada ponovno ustanavlja samostojno ministrstvo za kulturo, tožilstvo pa vrača pod okrilje ministrstva za pravosodje. "S tem nismo le popravili dveh očitnih napak prejšnje vlade, temveč hočemo pokazati, da sta pravna država in kultura ključni razsežnosti sodobne demokratične družbe," je dejala.
Bratuškova se zaveda, da je mandat vlade brez demokratičnih volitev omejen. Zato je ponovila svojo zavezo, da bo čez leto dni vložila v DZ zaupnico in preverila podporo vladi. "V tem enem letu se lahko okrepijo mnoge nove in tudi stare sile," je posvarila. Sicer pa časovno omejenega mandata ne vidi kot slabost temveč kot veliko priložnost. Edini smisel kratkoročnih ukrepov je namreč ta, da imajo dolgoročne posledice, je pojasnila.
Ob ukrepih za ponoven zagon gospodarstva ter stabilen, urejen in pregleden javnofinančni ter bančni sistem, ki kot potrebne prednostne naloge vlade izstopajo tudi v anketah, si bo vlada še posebej prizadevala za krepitev zavedanja trajnostne rabe naravnih in energetskih virov. "Le z zavedanjem, da ne živimo le zase, ampak tudi za tiste, ki živijo z nami in za nami šele prihajajo, je mogoče resno oblikovati prihodnost," je dejala.
Slovenija je del velike evropske zgodbe. "A bili smo tudi del velike zmote, kako bomo le z varčevanjem reševali sebe in svet," je dejala ter menila, da moramo najti pot iz skupne evropske zagate. "Zglede in izzive lahko iščemo vsepovsod, a rešitve bomo morali najti doma. In imamo jih. V strokovnih ljudeh, v dobrih praksah, v številnih izkušnjah in svežih idejah, je zatrdila.
Spomnila je še na protikrizno strategijo EU, ki ima za cilje ponovno vzpostaviti finančno stabilnost, povrniti vzdržnost javnih financ, spodbuditi zaposlovanje mladih ter nadaljevati s strukturnimi reformami za večjo konkurenčnost. "Stabilnost, zaupanje, rast in pozitivni učinki, to pa je tudi najkrajši povzetek našega dogovora o sodelovanju v novi vladi," je dejala Bratuškova.
Začetek zasedanja
Državni zbor je začel zasedanje, na katerem bo odločal o imenovanju nove vlade Alenke Bratušek (PS). Za razpravo je predvidenih več kot devet ur, pred poslanke in poslance pa je najprej stopila mandatarka Bratuškova, ki je uvodoma poudarila, da lahko zglede za rešitev iz krize iščemo drugje, rešitve pa imamo doma.
Bratuškova je spomnila na protikrizno strategijo EU, ki ima za cilje ponovno vzpostaviti finančno stabilnost, vzdržnost javnih financ, spodbuditi zaposlovanje in nadaljevati s strukturnimi reformami za večjo konkurenčnost. "Stabilnost, zaupanje, rast in pozitivni učinki, to pa je tudi najkrajši povzetek našega dogovora o sodelovanju v novi vladi," je dejala.
Dodala je, da je Slovenija del velike evropske zgodbe, a tudi del velike evropske zmote, kako bomo zgolj z varčevanjem rešili sebe in svet. Zdaj moramo skupaj najti skupne rešitve. Zglede in izzive lahko iščemo vsepovsod, a rešitve bomo morali najti doma. In imamo jih. V strokovnih ljudeh, v dobrih praksah, v številnih izkušnjah in svežih idejah, je menila.
Kot je dejala, so njene zaveze danes oprijemljivejše, ker so se prvaki koalicijskih strank najprej dogovorili o prioritetah, nato pa s svojimi strokovnimi ekipami te prioritete prevedli v konkretne cilje. Bratuškova se je ob tem vsem zahvalila za resno in odgovorno delo.
Kandidati za ministre v vladi Alenke Bratušek so v minulih dveh dneh uspešno prestali zaslišanja na odborih DZ, mandatarka pa se je danes dopoldne odpovedala možnosti zamenjave katerega od njih. Kljub danes v medijih objavljenim očitkom kandidatu za ministra za infrastrukturo in prostor Igorju Maherju (DL), ki jih je ta že zanikal, je pričakovati, da bodo poslanke in poslanci ministrsko ekipo podprli in s tem izglasovali enajsto slovensko vlado.
Podporo naj bi zagotovilo vseh 49 poslancev nove koalicije - PS, SD, DL in DeSUS. Nova koalicija sicer računa še na tri glasove nepovezanih poslancev, vlado pa bosta verjetno podprla tudi poslanca madžarske in italijanske narodne skupnosti.
Če bo vlada izvoljena, je pričakovati tudi dokončen umik Zorana Jankovića z vrha PS. Ta je namreč zaradi zahtev koalicijskih partnerjev pred nekaj tedni ponudil bianco odstopno izjavo, na katero naj bi vpisali datum izvolitve vlade Alenke Bratušek.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke