Revija Reporter
Slovenija

Durs: Nič nimamo z razkritjem Jankovićevih davčnih skrivnosti

STA

21. nov. 2011 12:24 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Davčna uprava RS (Durs) zanika, da bi v primeru ljubljanskega župana Zorana Jankovića in njegovega sina Jureta javnosti razkrila davčno tajnost. So pa dokument s to oznako na podlagi zakonski določil, ki od davčne uprave zahtevajo tovrstno posredovanje informacij, posredovali komisiji v DZ.

Na Dursu pojasnjujejo, da morajo pristojnim institucijami (na primer carini, NPU, policiji, tožilstvu, uradu za preprečevanje pranja denarja, delovnim telesom DZ, itd.) na podlagi veljavne zakonodaje posredovati informacije, tudi tiste z davčno tajnostjo.

"Davčna uprava je torej dolžna razkrivati domnevne nepravilnosti davčnih zavezancev, če te sodijo v področje dela različnih institucij. To velja za vse pristojne institucije in za vse davčne zavezance," so v današnjem sporočilu za javnost navedli na Dursu. Nesprejemljivo pa je, so poudarili na Dursu, da dokumenti, označeni kot davčna tajnost, zaokrožijo med nepooblaščenimi osebami, tudi če gre za novinarje.
 
Na Dursu ugotavljajo, da je iz poročil z Jankovićeve novinarske konference razvidno, da je razkriti dokument jasno označen kot kopija. V postopku notranjega nadzora, ki so ga opravili, so ugotovili, da takšnega dokumenta v davčni upravi ni. Pri tem zagotavljajo, da so tudi v tem primeru "pristojni nadzorni organi znotraj davčne uprave ugotovili, da ni nikakršnega dvoma v to, ali je davčna uprava dokumente varovala z zahtevano skrbnostjo".
 
Po razkritju dokumenta, ki kaže, da je podjetje Electa iz svojega dolga do Jankovića njegovemu sinu nakazala 129.000 evrov, je Janković pozval Durs in Alenko Jeraj (SDS), ki je v tem mandatu vodila komisijo, ki preiskuje gradbene posle v Ljubljani, in je bila naslovljenka dopisa, naj pojasnijo namen razkritja dokumenta.
 
Kot je dejal, razmišlja tudi o tem, da bi zaradi razkritja davčne tajnosti ovadil neznanega storilca.