Državni deleži v Litostroju Jeklo na DUTB in v prodajo
12. avg. 2015 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Vlada je v ponedeljek v vlogi skupščine DUTB sklenila, da bo DUTB odkupila terjatve in lastniške deleže v družbi Litostroj Jeklo, ki so v lasti državnih družb, ter jih nato v paketu prodala strateškemu kupcu. Tako naj bi ohranili delovanje družbe, ki ji sicer grozi stečaj.
Kot je včeraj objavilo ministrstvo za finance, je za dokončanje postopka prestrukturiranja treba zagotoviti status delujoče družbe, za kar je bistvenega pomena postopanje upnikov in lastnikov, ki so v 100-odstotni lasti države.
Po mnenju vlade je z vidika države najbolj smiselno, da se zagotovi optimalna prodaja celotnega paketa terjatev in poslovnih deležev, ki jih imajo v Litostroju Jeklo družbe v državni lasti.
Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) bo tako po sklepu skupščine odkupila terjatve in poslovni delež Probanke do Litostroja Jeklo po njeni oslabljeni knjigovodski vrednosti, "četudi pri tem DUTB utrpi ekonomsko izgubo, vendar s takim postopanjem omogoči uspešno paketno odprodajo terjatev in poslovnih deležev in dokončanje postopka ter posledično maksimalno možno poplačilo Republike Slovenije".
"Ohranitev družbe Litostroj Jeklo, ki predstavlja visokotehnološko proizvodnjo in ohranitev vsaj 200 delovnih mest, je bistveni razlog za omenjeno postopanje," navaja ministrstvo.
S prodajo strateškemu vlagatelju bi se podjetje izognilo stečaju, ki bi pomenil tudi nižje poplačilo države in upnikov v državni lasti.
Podrobnejših podatkov ne vlada ne DUTB ne razkrivata.
DUTB je imela po podatkih s konca leta 2014 v Litostroju Jeklo 55,2-odstotni, Probanka 24,3-odstotni, Abanka 7,2-odstotni, družba TCK (del Hypove slabe banke Heta) 2,2-odstotni delež, ostali lastniki pa 11,1-odstotni delež.
Časnik Finance je včeraj poročal, da je ponudbo DUTB za nakup Litostroja Jeklo oddala družba Sij - Slovenska industrija jekla. Po neuradnih podatkih časnika Sij za okoli 88-odstotni delež ponuja 15 milijonov evrov, rok za sprejem ponudbe pa naj bi potekel zadnji teden avgusta.
Družba potrebuje svež kapital za proizvodnjo. Direktor Miroslav Gnamuš je za časnik povedal, da izhod vidijo v novem lastniku, saj DUTB nima mehanizma, da bi sama podprla tekoče poslovanje.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke