Prihajajo dnevi, ko se bo zlasti Evropa spominjala konca prve svetovne vojne (1914–1918), velike morije, ki je zahtevala več kot 16 milijonov mrtvih. Dogodki iz prve svetovne vojne zelo redko zaidejo v slovenske medije, pa tudi država nasploh do zdaj ni posvečala veliko pozornosti spodbujanju spomina na več kot 30 tisoč mladih slovenskih fantov, ki so se kot vojaki habsburške monarhije vojskovali na ruski, tirolski in soški fronti.
V tiskani izdaji in v Trafiki24 več o tem, zakaj je Ruska kapelica medijsko tako izpostavljena, spomeniki slovenskim žrtvam prve svetovne vojne pa so pozabljeni; kje so polja smrti slovenskih fantov; koliko Slovencev je padlo na soški fronti; zakaj padli slovenski vojaki v prvi svetovni vojni nikoli niso bili pomemben del slovenskega kolektivnega spomina; kako so komunisti rušili spomenike padlim vojakom prve svetovne vojne; kaj se je zgodilo s posmrtnimi ostanki slovenskih vojakov, ki so padli na različnih frontah.
Dosje: Slovenska polja smrti 1. svetovne vojne
21. okt. 2018 20:00
V prvi svetovni vojni je po nekaterih ocenah padlo najmanj 35 tisoč slovenskih vojakov. Toda kljub temu ti padli vojaki, katerih grobovi so večinoma v daljnih krajih, nimajo dovolj zasluženega prostora v slovenskem kolektivnem zgodovinskem spominu.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke