DL za predčasen odpoklic kompromitiranih županov in funkcionarjev
6. mar. 2013 9:50 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Poslanci so začeli obravnavo svežnja predlogov novel zakonov, s katerimi bi omogočili možnost odpoklica župana in zaostrili pogoje za funkcionarje. Predloge so vložili poslanci DL, vodja njihove poslanske skupine Rihard Braniselj je poudaril, da je v javnem interesu povrnitev zaupanja v pravno državo. Vlada predlaganim spremembam nasprotuje.
Poslanci so se lotili prve obravnave predlogov novel zakonov o volitvah v DZ, o poslancih, o državnem svetu, o volitvah predsednika republike, o lokalnih volitvah in o lokalni samoupravi. Namen sprememb zakonov je zaostriti pogoje za kandidiranje funkcionarjev in za njihov obstanek na funkciji, je pojasnil vodja poslanske skupine DL Rihard Braniselj.
Po predlogu DL kandidat oziroma funkcionar ne bi smel biti pravnomočno obsojen na nepogojno ali pogojno kazen zapora za več kot tri mesece, ne glede na višino kazni ne bi smel biti pravnomočno obsojen zaradi kaznivega dejanja zoper uradno dolžnost, javna pooblastila in javna sredstva, prav tako pa zoper njega ne bi smela biti vložena pravnomočna obtožnica zaradi naklepnega kaznivega dejanja. Braniselj je ob tem navedel tudi nekatere druge poklice in funkcije, za katere prav tako veljajo podobne omejitve. Predlogi po njegovih navedbah niso v nasprotju z ustavo.
Preden pride do pravnomočne obtožnice ali obsodbe za kaznivo dejanje, je po Branisljevih besedah "cela vrsta varnostnih mehanizmov". Kot poudarja, je predlagana omejitev "dopustna in celo nujna, ker je potrebna zaradi varstva pravic drugih, ki izvoljenim podelijo mandat za upravljanje z državo ali občino".
Pogoji bi se tako med drugim zaostrili za predsednika republike, poslance, župane, državne svetnike, občinske svetnike pa tudi za predsednika vlade in ministre. Tako so predlagali tudi novelo zakona o vladi, ki pa je še niso vložili, saj je bila vložena novela zakona o vladi, ki spreminja razporeditev ministrstev in so jo poslanci obravnavali v torek, je pojasnil Braniselj.
Kot pomanjkljivost predlogov je Braniselj omenil to, da v besedilo niso vnesli možnosti sodnega varstva zoper odločitve upravnih organov, kar pa nameravajo v nadaljevanju postopka spremeniti. Poštenemu državljanu se ni treba bati, da mu bo pravica omejena, je poudaril.
Spremembe ureditve prav tako prinašajo možnost, da bodo volivci lahko odpoklicali župana še pred iztekom mandata, vendar ne prej kot leto dni po zadnjih županskih volitvah. Postopek odpoklica bi potekal po vzoru referendumskih postopkov. Ob zadostnem številu zbranih podpisov za takšno zahtevo bi o odpoklicu župana občani odločali na referendumu.
Državna sekretarka na ministrstvu za pravosodje in javno upravo Mojca Kucler Dolinar pa je pojasnila, da vlada zakonom nasprotuje. Četudi razumejo volje, ki jih predlagatelji želijo zasledovati, vlada meni, da obstajajo pravni argumenti, zaradi katerih predlaganih rešitev ne morejo podpreti, je dejala Kucler Dolinarjeva.
Po pojasnilih Kucler Dolinarjeve predlogi posegajo v volilno pravico, razveljavljajo načelo domneve nedolžnosti in s tem tudi načelo sorazmernosti. Predlagana rešitev je tudi neustavna, saj bi funkcionarjem, ki na dan uveljavitve zakona ne izpolnjujejo pogojev, prenehal mandat, je pojasnila. Ob tem dodaja, da bi bila tem osebam odvzeta tudi pravica do socialne varnosti.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke