Revija Reporter
Slovenija

Direktor policije Travner: Ne bomo dovolili, da bi se v Sloveniji zgodilo kaj podobnega nasilnim protestom v ZDA

STA

20. jun. 2020 10:26 Osveženo: 10:32 / 20. 6. 2020

Deli na:

Novi generalni direktor policije Anton Travner zagotavlja, da policija ni pod nobenim pritiskom za ukrepanje glede napisov, ki so se pojavili na protestih. Je pa potrdil, da takšne transparente obravnavajo tako kot sum grožnje ali kot sum javnega spodbujanja sovraštva, proučujejo tudi vprašanje stroškov protestov in kdo bo te stroške kril.

Glede protestov proti vladni politiki, ki že več tednov vsak petek potekajo po mnogih slovenskih krajih, je prvi policist v pogovoru za današnjo izdajo časnika Dnevnik poudaril, da ima vsakdo pravico protestirati, vendar v policiji ne bodo dovolili, da bi se v Sloveniji zgodilo kaj podobnega nasilnim protestom v ZDA. "Na vsako nasilje bomo zelo ostro odgovorili," je napovedal.

Generalni direktor policije ne vidi težave v tem, da bi vojaki pomagali varovati ne le meje, ampak bi bili prisotni tudi v notranjosti države. Opozoril je, da Slovenija nima dovolj policistov, da bi lahko zagotovili varnost slovenskih državljanov v primeru, ko se varnostne situacije multiplicirajo. "Nam se multiplicirajo ves čas. Pritisk na slovenske meje je velik. Strokovno gledano ni nobene dileme. Politično pa je drugače," je dodal.

Glede migracij in nedavnega poostrenega nadzora južne meje, kamor so napotili 1000 policistov, je Travner opozoril, da je trenutno med tistimi, ki nezakonito prečkajo mejo, največ ekonomskih migrantov, med katerimi jih je le majhen delež upravičen do mednarodne zaščite. "Govorimo o zaščiti beguncev, hkrati pa jo z masovnimi migracijami onemogočamo. Odločitev o tem, da na mejo pošljemo dodatnih 1000 policistov, je bila popolnoma strokovna," je zagotovil.

Da v policiji dejavnosti vard ne odobravajo, pa je Travner zagotovil ob nedavnih ravnanjih Štajerske varde, ki je vstopila tudi v prostore policijske postaje. Za Dnevnik je tudi potrdil, da je policija vardi preprečila dostop do seje občinskega sveta v Slovenski Bistrici, na kateri je bil prisoten njegov državni sekretar Franc Kangler. O tem so obvestili tudi tožilstvo.

Kot je dejal, ne spremlja družbenih omrežij, zato tudi ni seznanjen z objavami ministra za notranje zadeve Aleša Hojsa, tudi tistimi na račun policije. Sodelovanje s Hojsom ocenjuje kot korektno. "Pogovarjava se o sistemskih in predvsem strateških zadevah, ki presegajo pristojnosti organa v sestavi," je pojasnil.

Po nastopu sedanje vlade so svoja mesta zapustili mnogi vodilni v policiji. Travner je zatrdil, da menjave prejšnjih generalne direktorice Tatjane Bobnar, vodje kriminalistov Boštjana Lindava in direktorja NPU Darka Muženiča niso bile povezane s stranko SDS, ampak je šlo za njegovo lastno odločitev, ker mora v ožji ekipi vladati visoka stopnja zaupanja.

Tudi glede razrešitve Muženiča, ki je vložil tožbo na upravno sodišče, je Travner zagotovil, da odločitve sprejel brez premisleka, ampak po posvetu s strokovnimi službami. "Prepričan sem, da je bila naša poteza korektna. Sodišče bo odločilo, ali smo imeli prav," je dodal.