Revija Reporter
Slovenija

Diektor Majhenič NPU: Na mestu Štefaneca bi odstopil iz higieničnih razlogov

STA

14. mar. 2014 11:07 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Direktor Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) Darko Majhenič bi na mestu novoimenovanega predsednika Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Borisa Štefaneca odstopil iz higieničnih razlogov, je povedal v intervjuju za Finance. To bi storil tudi zato, da na delovanje KPK ne pade senca dvoma o integriteti in nepristranskosti.

Tudi zaradi neodvisnosti KPK se Majheniču zdi pomembno, da ostane ta funkcija neomadeževana. KPK mora po njegovem mnenju namreč ostati neodvisen organ in delovati nevtralno, če se želi spopadati s korupcijo. Tudi kontinuiteta dela KPK je pomembna, da ne pride do zastoja pri obravnavi zadev s področja korupcije, saj je dozdajšnji predsednik KPK Goran Klemenčič postavil izjemno visoka merila, je dejal.

Protikorupcijska komisija je za NPU zelo pomemben partner pri odkrivanju in preprečevanju korupcije, saj KPK pogosto pride do informacij, pomembnih za predkazenski postopek. NPU pa se v kar 95 odstotkih primerov ukvarja z gospodarsko in korupcijsko kriminaliteto.

NPU deluje že štiri leta, Majhenič, ki urad s polnimi pooblastili vodi od januarja, pa meni, da so v teh štirih letih s kadrovsko popolnitvijo in tesnim sodelovanjem z organi pregona in nadzora dosegli ugodno stanje, ko se lahko razmeroma hitro odzovejo na najzahtevnejše oblike gospodarske, korupcijske in organizirane kriminalitete.

Tako prvi mož NPU meni, da delajo zelo dobro, kar da kažejo tudi rezultati. "Rezultati našega dela so vidni tudi v tem, da se je nekaterih preiskovancev, ki so še pred nedavnim šteli za nedotakljive, roka pravice le dotaknila," je dejal.

Spomnil je na zadeve, ki so samo v zadnjem času doživele sodni epilog, med njimi Merkur, zadeva Đukić-Snežić, evropski poslanec in kazniva dejanja, storjena v škodo Iskre Avtoelektrike. Tožilstvo pa tako rekoč nobene njihove ovadbe ne zavrže, to pa je po besedah Majheniča zelo pomemben kazalnik strokovnega dela NPU in plod skupnega dela s tožilstvom.

Veliko očitkov je bilo na račun dela preiskovalcev slišati ob izključitvi dokazov v zadevi Balkanski bojevnik in posledični prvostopenjski oprostitvi večine obtoženih. Majhenič pravi, da morajo odločitve sodišča spoštovati, četudi jim, zlasti tistim, ki so zadevo preiskovali, taka sodba ne ustreza. Je pa poudaril, da ta primer ni povsem končan, saj se v enem delu nadaljuje "in pravne bitke tu še ni povsem konec".