Revija Reporter
Slovenija

Desusov piarovec pobegnil k Aleksandri Pivec in prevzel njen lokalni odbor v Sevnici. Bo lahko obdržal sedež v programskem svetu RTVS?

Igor Kršinar
4 2.028

6. jan. 2022 6:00

Deli na:

Dejan Cesar in Aleksandra Pivec

Facebook

Pred koncem lanskega leta je bil za člana programskega sveta RTV Slovenija iz vrst političnih strank imenovan tudi Dejan Cesar, sicer predstavnik za odnose z javnostjo poslanske skupine Desus. Vodstvo stranke mu je sicer nasprotovalo, toda odločilna je bila podpora poslancev.

Sprenevedanje SDS: vseskozi je imela svojega člana programskega sveta RTVS, izgubila pa ga je po svoji krivdi

Že kmalu po tem imenovanju pa je izstopil iz stranke Desus in se pridružil Naši deželi Aleksandre Pivec ter v ponedeljek ustanovil njen odbor v Sevnici. Kot nam je povedal, lokalni odbor začasno vodi, kljub temu ostaja tako strokovni sodelavec poslanske skupine Desus kot tudi programski svetnik.

Ob tem se seveda postavlja vprašanja, ali še vedno izpolnjuje zakonske pogoje za programskega svetnika, saj zakon o RTV Slovenija v 17. členu v tretjem odstavku (prva alineja) določa, da na ta položaj ne morejo biti imenovane osebe, ki so ob imenovanju ali v obdobju pet let pred imenovanjem bile člani organov političnih strank.

Tako se je že zgodilo, da se je moral programski svetnik, za katerega se je ugotovilo, da je član sveta stranke, posloviti iz tega organa RTV Slovenija. V tem primeru bi državni zbor imenoval novega predstavnika iz vrst političnih strank, ni pa nujno, da iz iste stranke. Zato nas je zanimalo, ali ta nezdružljivost funkcij velja tudi v primeru, če je nekdo predsednik lokalnega odbora politične stranke.

Dejan Cesar - Po vsem dogajanju današnjega dne, je morda...

V državnem zboru so nam odgovorili, da pogoji, ki jih kot omejitve in prepovedi pri imenovanju za člana Programskega sveta RTV Slovenija določata tretji in četrti odstavek 17. člena ZRTVS-1, morajo biti izpolnjeni ves čas opravljanja funkcije programskega svetnika: »Posamezniki, ki jih Državni zbor imenuje v Programski svet so z zakonskimi pogoji oz. prepovedmi in omejitvami seznanjeni in ob prijavi za člana podpišejo izjavo, da pogoje izpolnjujejo.«

Ob tem pa dodajo, da ne zakon o RTV Slovenija ne zakon o političnih strankah ne dajeta jasnega odgovora na naše vprašanje: »Zakon o političnih strankah določa kot organa stranke zgolj predstavniški organ vseh članov stranke in izvršilni odbor, ustanovitev drugih organov pa prepušča statutarnemu urejanju. Tako je od statuta posamezne stranke odvisno, katere organe ustanovi in kakšna so njihova pooblastila in pristojnosti (zlasti, ali organ v imenu vseh članov stranke odloča o političnih in drugih usmeritvah stranke in sprejema ključne odločitve).«