Delo opravičuje Meršolovo sodelovanje z Udbo
14. mar. 2012 13:01 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017
Več kot 22 let po padcu berlinskega zidu Delo še vedno brani Udbo in njene sodelavce, zlasti pa svojega nekdanjega odgovornega urednika Mitjo Meršola.
»Ob odprtju arhiva poslanca Mitje Meršola v Pozitivni Sloveniji menimo, da gre za njegovo osebno zgodovino, ki se je zgodila pred več kot 40 leti v drugi državi in drugih pogojih. Gospod Mitja Meršol ocenjuje, da s svojimi poročili ni nikogar ogrožal ali prizadel,« so v odzivu na razkritje, da je njihov poslanec več kot 14 let ovajal za zloglasno Službo državne varnosti zapisali v Pozitivni Sloveniji.
Skoraj zagotovo s temi besedami ne bi soglašala srbska novinarka Ivana Damjanović, spikerka srbsko-hrvaške sekcije BBC London, ki je Meršola povabila na večerjo v svoje stanovanje skupaj z ožjim krogom znancev, med katerimi je bil tudi emigrant, domnevni ljotićevec, Marcetić.
»Čeprav je Damjanovićeva nerazgledana in čudaška, je zveza z Marcetićem lahko simpomatična. Predvsem pa potrjuje, da ima emigracija preko BBC-ja stalen dostop do naših državljanov, začasno zaposlenih v tej inštituciji,« je namestnik republiškega sekretarja za notranje zadeve Janez Zemljarič zapisal na podlagi poročila agenta SDV Lingvista, kakor so v SDV imenovali Mitjo Meršola.
V naslednji depeši pa: »Damjanovićeva je napadla sodelavca Lingvista, da je on lahko edini, ki je v SFRJ dal točne podatke o večerji pri njej konec decembra 1975 v Londonu in v zvezi z emigrantom Marcetićem. Starši iz Beograda so jo obvestili, da so jih jih supovci (pripadniki sekretariata za notranje zadeve – op. p.) dvakrat zasliševali v zvezi s tem. Poudarila je, da ni vedela, kakšen je Marcetić. Sodelavec jo je pomiril s pojasnilom, da je o tem pisal ženi in da so verjetno pisma odpirali in čitali.«
Mitja Meršol je pozneje postal dopisnik Dela v Washingtonu, v devetdesetih letih pa je bil odgovorni urednik Dela. Njegovi kolegi so razkritje o njegovem sodelovanju z SDV na spletni strani delo.si objavili šele danes ob 12. uri, torej 17 ur za tem, ko so o tem poročali na POP TV. Ob tem so sodelovanje s komunistično tajno policijo zrelativizirali z izjavama Leva Krefta in Veljka Rusa v času, ko je bil Meršol odgovorni urednik Dela in se za njegovo sodelovanje z SDV še ni uradno vedelo.
Veljko Rus je takrat med drugim dejal: »Z mojega stališča je politično neproblematično sodelovanje državljanov z Udbo, saj je bila Uprava državne varnosti sestavni del nedvomno legitimnega političnega sistema. S tega vidika menim, da je treba obsoditi vse tiste politike, ki skušajo zlonamerno diskvalificirati ljudi s tem in zgolj s tem, da so sodelovali z Udbo.«
Več kot 22 let po padcu berlinskega zidu Delo še vedno brani Udbo in njene sodelavce, zlasti pa svojega nekdanjega odgovornega urednika Mitjo Meršola.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke