Revija Reporter
Slovenija

Damijan: Nova vlada ne bo zdržala več kot šest mesecev

STA

27. feb. 2013 22:14 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Ekonomista Jože P. Damijan in Matej Lahovnik sta ob današnji izvolitvi Alenke Bratušek za novo mandatarko skeptična glede prihodnosti nove vlade, predvsem zaradi nasprotnih stališč morebitnih koalicijskih partneric glede ekonomske politike. Prepričana sta, da se nova vlada zaradi notranjih nesoglasij ne bo obdržala več kot leto dni.

Jože P. Damijan od nove levosredinske vlade, ki bi jo sestavljale PS, SD, Desus in DL, ne pričakuje nič dobrega. Kot je pojasnil za STA, ne verjame, da bo nova vlada zdržala več kot šest mesecev, saj so notranja nesoglasja in programska razhajanja med strankami prevelika.

"Programsko so stranke nove nenačelne koalicije tako nasprotne, da je možnost za dosego velikega skupnega imenovalca na področju reform minimalna," je ocenil.

Damijan zato pričakuje, da bo nova vlada zaustavila projekt sanacije bank prek slabe banke in celo reformo trga dela. "Zaradi politične negotovosti in reformnega omahovanja pa je treba pričakovati tudi negativen odziv finančnih trgov in povečanje stroškov zadolževanja," je dodal.

Lahovnik pa je za STA poudaril, da ne gre zanemariti dejstva, da je današnje dogajanje šele prvi polčas in da bomo šele v naslednjih dneh videli ali bo mandatarki sploh uspelo sestaviti vlado, zanjo dobiti podporo v parlamentu in s tem postati predsednica vlade.

"Če bo nova vlada sestavljena iz PS, SD, Desus in DL, potem bo programsko neusklajena ob vseh ključnih ekonomskih vprašanjih. Če pa bodo vlado sestavljale le tri leve stranke - PS, SD in Desus - pa vlada ne bo imela trdne večine v parlamentu in bo odvisna od vsakokratne podpore poslancev manjšin," je poudaril.

Vlada, sestavljena samo iz treh levih strank bi imela po njegovem mnenju tudi ideološki predznak in bi težje pridobila podporo javnosti za nujne strukturne ukrepe, ki se morajo nadaljevati. Največ negotovosti, povezanih z novo vlado, je prav tam, kjer bi jih moralo biti najmanj, to je na ekonomskem področju, je poudaril.

Glede na to, katere stranke naj bi sestavljale bodočo koalicijo in vlado, je v tem trenutku po Lahovnikovem mnenju težko predvideti, s katerimi ukrepi dosedanje vlade bodo nadaljevali in na katerih področjih bodo sprejeli povsem drugačne rešitve.

"Mislim, da se bo marsikdo od oblikovalcev nove vlade moral soočiti z realnostjo, da država nima več manevrskega prostora za takšno zadolževanje, kot je bilo to še mogoče v času prejšnje leve vlade. Upam, da ukrepi nove vlade ne bodo šli v smeri povečanja javne porabe in dviga davkov, saj bi to še dodatno poslabšalo konkurenčnost slovenskega gospodarstva in bi bil korak v napačno smer," je prepričan Lahovnik.

Damijan med dosežki odhajajoče vlade izpostavlja stabilizacijo javnih financ, začetek sanacije bank in nujnih strukturnih reform na čelu s pokojninsko in delovnopravno.

"Njen mandat je bil sicer prekratek, da bi lahko ocenjevali njeno uspešnost. Edini resen problem, ki sem ga videl pri odhajajoči vladi, je bil pretiran poudarek na varčevanju ter absolutni neposluh za zagon gospodarstva prek povečanja javnih investicij v javno infrastrukturo," je dodal.

Lahovnik pa med najpomembnejšimi ukrepi vlade Janeza Janše vidi sprejetje pokojninske reforme, poleg tega pa je vladi po njegovem mnenju uspelo obrniti trend naraščanja proračunskega primanjkljaja in z omejevanjem javne porabe povrniti zaupanje tujih investitorjev v trdnost javnih financ ter v slovenske obveznice.

Med zelo pomembne ukrepe spadata tudi sprejeti koncept sanacije bančnega sistema preko "slabe banke" in Slovenski državni holding. "Seveda pa je veliko vprašanje, ali bo te koncepte posvojila tudi prihodnja vlada ali pa bo zopet obrnila vse na glavo in se raje odločila za neposredno dokapitalizacijo bank in za vrnitev k staremu modelu upravljanja z državnim premoženjem," je dodal Lahovnik.