Revija Reporter
Slovenija

Cvikl prejel škofovsko posvečenje in prevzel vodenje mariborske nadškofije

STA

26. apr. 2015 16:57 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Novoimenovani mariborski nadškof metropolit Alojzij Cvikl je na današnji slovesnosti v mariborski stolnici prejel škofovsko posvečenje, zatem pa tudi uradno prevzel vodenje mariborske nadškofije. Ob tem je prisotne in vernike pozval, naj skupaj začnejo pisati novo poglavje v zgodovini nadškofije.

V škofa je jezuitskega duhovnika in dosedanjega začasnega ekonoma nadškofije posvetil apostolski nuncij Juliusz Janusz v spremstvu dosedanjega apostolskega administratorja mariborske nadškofije Stanislava Lipovška in upokojenega mariborskega pomožnega škofa Jožefa Smeja. Ob tem je pozval k ponižnosti in solidarnosti, saj je pred nadškofijo še vedno težko obdobje. "Novi nadškof bo, kolikor je mogoče, moral popraviti napake iz preteklosti," je dejal.

"Potem ko smo slišali mnenje kongregacije za škofe, menimo, da si, ljubljeni sin, obogaten s potrebnimi lastnostmi in izkušen v krajevnih cerkvenih rečeh, primeren za vodenje omenjene Cerkve," je v pismu Cviklu, ki ga je prebral nadškofijski kancler kanonik Janez Lesnika, zapisal papež Frančišek. "Pastirsko službo izvršuj tako, da bodo zaupani ti verniki ob mizi Božje besede in evharističnem kruhu marljivi, hkrati pa trdni v veri, veseli v upanju, posebej pa goreči v ljubezni, kraljici vseh kreposti," je dodal.

Po homiliji je nadškof posvečevalec zastavil Cviklu devet vprašanj, ob katerih je ta izpovedal svojo vero in pripravljenost služiti Cerkvi. Med litanijami je ležal pred oltarnimi stopnicami, zatem pa so Janusz, Lipovšek, Smej in ostali navzoči škofje molče položil roke nanj.

Med posvetilno molitvijo sta diakona držala nad glavo novega nadškofa odprto evangeljsko knjigo, kar je znamenje, da je škofovska služba breme in odgovornost. Po maziljenju glave je novo posvečeni nadškof prejel še prstan, škofovsko pokrivalo - mitro in pastirsko palico. Cvikl je sedel na svoj škofovski sedež in bil tako tudi uradno umeščen.

V nagovoru se je zahvalil družini, nekdanjim sodelavcem, vernikom, papežu Frančišku, prisotnim na slovesnosti ter svojima predhodnikoma Francu Krambergerju in Marjanu Turnšku. "Na žalost zgodovine ne moremo spremeniti. Dejstva in bolečina ostajajo. Prizadete prosim odpuščanja," je dejal. "Skupaj prosimo Gospoda, da odpusti in očisti, kar je bilo narobe, in nam da milost, da odpustimo drug drugemu, gremo naprej in začnemo pisati novo poglavje zgodovine," je dodal.

Slovesnosti v mariborski stolnici se udeležujejo številno cerkveni predstavniki, med drugim kardinal Franc Rode, ljubljanski nadškof Stanislav Zore in predsednik Slovenske škofovske konference (SŠK) Andrej Glavan. Prav tako so prisotni predstavniki rimskokatoliške cerkve na Hrvaškem, v BiH, Avstriji in na Slovaškem, slovenske evangeličanske cerkve, pravoslavne cerkve in islamske skupnosti, medtem ko so redki predstavniki države. Med redkimi politiki sta predsednika SDS Janez Janša in NSi Ljudmila Novak.