sekolar, mizna krožna žaga Svet24.si

Zaradi nove omrežnine gospodarstvo na okope, ...

traktor Svet24.si

Tatvina traktorja - pozor, pomagajte najti tatu

1715949373-dsc06037-1715949336712 Necenzurirano

"Ne morem izključiti, da so na uradu vzporedno ...

jure bracko evita hanzic zvezdana lubej mediaspeed Reporter.si

Pravnomočno poražena NKBM: šlo je za tipično ...

kidd doncic 23 pm Ekipa24.si

Hahaha!!! Po spotakljivih vzdihih Luka Dončić ...

marko-milosavljević Njena.si

Poroka na prvi pogled: Marko le odigral ...

gabriela anamaria goltes Ekipa24.si

Dončićeva Anamaria spet 'topi srca'! Srček in ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Čudežna statistika Branka Masleše

Deli na:
Čudežna statistika Branka Masleše

Foto: Bobo

Medtem ko na vrhovnem sodišču razglašajo vse večje uspehe pri zmanjševanju sodnih zaostankov, stranke na sodiščih dolga leta čakajo na sodbe.

Nedavno je odvetnik Andrej Berden v članku v Delu sprožil polemiko o problemih slovenskega sodstva. Odgovoril mu je generalni sekretar vrhovnega sodišča Janko Marinko s pisanjem sodniških samohval in podatkov, kako učinkovito da je slovensko sodstvo. Uporabljal je izraze, kot so »pričakovani čas rešitve zadeve«, ki nimajo z dejanskimi težavami reševanja sodnih spisov ničesar. Vrhovno sodišče pod vodstvom Branka Masleše že leta servira podatke o zmanjševanju sodnih zaostankov, vendar gre za prirejeno statistiko.

Če bi se zaostanki res tako zmanjševali, jih že nekaj let sploh ne bi imeli, vsaka vložena civilna tožba bi prišla na vrsto za obravnavo že po nekaj mesecih. V realnosti je čakalna doba na prvi narok na ljubljanskem okrožnem sodišču precej več kot leto dni, kar je daleč od učinkovitega sojenja. Na okrožnem sodišču v Kranju pa morajo stranke na prvo obravnavo čakati celo več kot dve leti, kar nam je potrdilo več sodnikov s teh sodišč, ki se čudijo uradnim statistikam.

Pomeni, da imajo na vrhovnem sodišču državljane za norce. Ena od preprostih potegavščin, kako umetno zmanjšujejo zaostanke, je »preštevilčenje« sodnih spisov. Ti se vodijo po letih, ko je vložena tožba. Če je po več letih sodba na višjem sodišču razveljavljena in zadevo vrnejo pred prvostopno sodišče, spis označijo z novo, tekočo letnico, s čimer z eno potezo statistično odpravijo zaostanek, stranka pa lahko nato še leta dolgo čaka na izid sojenja.

Tako se uradno zmanjšuje čas reševanja množice zadev, na to metodo pa bi bili ponosni še boljševiki, znani po prirejanju statistik na primer za prikazovanje izjemnih dosežkov v gospodarskem razvoju. Primerjava je na mestu tudi glede na osebo, ki je predsednik vrhovnega sodišča. Stanje se utegne še poslabšati, saj se zmanjšuje število sodnikov, o čemer bomo še pisali.