Revija Reporter
Slovenija

Cigler Kralj: Za oskrbovance v domovih za starejše ustrezno poskrbljeno

STA

16. apr. 2020 13:16 Osveženo: 13:29 / 16. 4. 2020

Deli na:

Janez Cigler Kralj, minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Primož Lavre

V 90 odstotkih domov za starejše se ni nihče od oskrbovancev ali zaposlenih okužil z novim koronavirusom, je danes opozoril minister za delo Janez Cigler Kralj, ki poudarja, da je za oskrbovance ustrezno poskrbljeno. "Naša prva skupna skrb ostaja dobrobit oskrbovancev v domovih, ki so fizično oddaljeni od svojcev več kot mesec dni," je dejal.

V Sloveniji delujeta 102 domova za starejše. V 90 domovih ni okuženih s koronavirusom, v petih se je okužilo večje število oseb, v preostalih pa so zabeležili le nekaj primerov, je na današnji vladni novinarski konferenci medtem pojasnil specialist družinske medicine Rajko Vajd, ki je oordinator za covid-19 za domove starejših občanov v ljubljanski regiji.

Kot je poudaril Cigler Kralj, se z ekipami na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ministrstvu za zdravje ter po domovih za starejše trudijo za ažurne ukrepe. Ta teden so tako vpeljali redne tedenske videokonference, na katerih bodo obravnavali aktualne težave, izpolnjevanje zdravstvenih ukrepov in nadzor nad delom domov.

Za ustrezno oskrbo starejših je zdravstvena stroka pripravila tudi navodila, domovi za starejše jim morajo slediti, poudarja minister. "Po zagotovilih ministrstva za zdravje je vsem bolnim oskrbovancem domov za starejše po vsej Sloveniji zagotovljena ustrezna zdravstvena oskrba. Tudi zaščitne opreme domovom trenutno ne primanjkuje," je povedal.

Spomnil je, da se je v prvih dneh primanjkovalo opreme, ne le v domovih za starejše, ampak tudi v zdravstvu. Trenutno stanje je ocenil kot veliko boljše. "Opreme imamo nekaj več. Glede tega smo lahko mirni, na ministrstvu imamo te zadeve pod kontrolo," je sporočil.

Ministrstvo za zdravje po potrebi domovom zagotavlja tudi dodatno kadrovsko pomoč. Tako v Ljutomeru pomaga 39 oseb, v Metliki 14, v domu v Šmarju pri Jelšah pa 35 oseb. Kadrovsko pomoč zagotavljajo predvsem zdravstveni tehniki, diplomirane medicinske sestre, bolničarji, študentje in prostovoljci. Kadrovske potrebe spremljajo in nanje poskušajo odgovarjati, je še dodal.

Kljub zahtevnim razmeram s terena poročajo tudi o dobrih novicah. Iz Šmarja pri Jelšah tako poročajo, da so štirje oskrbovanci že ozdraveli. Pričakujejo tudi, da bo v prihodnjih dneh ozdravelo še 27 oseb.

Prav med starejšimi so lahko psihosocialne stiske velike, mnogi so tokratne praznike prvič preživeli brez družbe svojcev. Telekom Slovenije je tako domovom ponudil brezplačne telefone in brezplačne videokonference oskrbovancev s svojci. Na akcijo se je odzvalo 70 domov. S stisko pa se soočajo tudi zaposleni v domovih. Psihosocialno pomoč je zaposlenim ponudilo Slovensko društvo za imago terapijo, tehnično izvedbo terapij na daljavo pa omogoča telekomunikacijski operater T-2.

Uradni vladni govorec Jelko Kacin se je medtem na novinarski konferenci odzval tudi na očitke o prikrivanju starostne strukture umrlih za covidom-19. Kot je dejal, so ti "nepotrebni, nekorektni in nesprejemljivi". "Mrtvi niso številke," je poudaril in dodal, da se odgovorni trudijo preverjati vzroke smrti, saj gre pri starejših obolelih lahko za preplet več bolezni.

V domovih za starejše živi okoli 20.000 prebivalcev, v povprečju tako v enem domu prebiva 170 starostnikov. S staranjem družbe se spreminja tudi starostna struktura oskrbovancev, je medtem poudaril Vajd.

Kar 65 odstotkov oskrbovancev je starejših od 80 let. "S staranjem prebivalstva in podaljševanjem življenjske dobe pa se povečuje tudi število kroničnih bolnikov, pogosto imajo prebivalci tudi več kroničnih bolezni hkrati," je povedal. Zato so starejši še posebej ranljivi, okužba pa zanje predstavlja večjo nevarnost.