Černač: Očitno so ljudje spoznali, da jim Cerar ne more predavati o etiki in morali
8. dec. 2014 14:46 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Podpredsednik SDS Zvone Černač meni, da je dosedanje delovanje vlade Mira Cerarja - v tem mesecu bo minilo 100 dni od imenovanja -, bolj zaznamovalo ukvarjanje s politično konkurenco oz. enim poslanskim mandatom kot pa s prihodnostjo države. Vse, kar je vlada doslej naredila, je namreč po njegovem mnenju mogoče strniti v dve ali tri točke.
Cerarjeva vlada je doslej uspela podaljšati zakon za uravnoteženje javnih financ, dodatno je zadolžila državo in povečuje davčne obremenitve, je na današnji novinarski konferenci povzel Černač.
Glede podaljšanja ukrepov v zakonu za uravnoteženje javnih financ je opozoril, da je ta sicer obsežen zakon v zelo hitrem času sprejela druga Janševa vlada, s čimer so omogočili, da v Slovenijo takrat ni prišla trojka. Kar je pa sedaj naredila Cerarjeva vlada, pa je razmeroma preprosta naloga, saj je bilo treba sprejeti le nekaj členov, pravi podpredsednik SDS.
Po Černačevih besedah grozi povečanje proračunskega primanjkljaja. Ta način upravljanja, da se za manjkajoče potrebe preprosto zadolžimo in s tem obremenimo prihodnje generacije, so po njegovih navedbah že videni scenariji iz časov vlad Boruta Pahorja in Alenke Bratušek.
Tretji scenarij te vlade pa je povečanje dodatnih davčnih obremenitev, pravi Černač. Namesto da bi vlada razbremenila gospodarstvo in prebivalstvo davkov in birokracije, uvaja nove obdavčitve in nove birokratske obremenitve.
Namesto da bi se vlada lotila strukturnih reform v javnem sektorju, ohranja uravnilovko, dodaja. "S tem načinom bodo iz javnega sektorja zbežali najboljši, kakovost storitev pa bo padla," pravi. Dodaja, da so vse te odločitve ravno nasprotno, kar bi bilo treba narediti za to, da se zagotovi optimalno delovanje javnega sektorja.
In namesto da bi vlada naredila red pri tistih, ki so se izkazali kot slabi upravljavci premoženja, pri čemer Černač izpostavlja primer upravljanja slabe banke, se je odločila, da jim administrativno zniža plače. "Če so slabi upravljavci, pomeni, da jih je treba zamenjati," je jasen.
Vse odločitve so po njegovem mnenju vodile v to, da je javnomnenjska podpora Cerarjevi vladi zelo hitro upadla, kar kaže na izgubo zaupanja. To pa je ključno za izpeljavo potrebnih ukrepov in strukturnih reform. "Očitno so ljudje spoznali, da jim o etiki in morali ne more predavati nekdo, ki je za predavanje o etiki in morali dijakom zaračunal 180 evrov na uro," meni Černač.
Po njegovem mnenju se lahko zaupanje povrne le takrat, ko je vzpostavljena pravičnost - takrat, ko sposobni lahko delajo in napredujejo; ko bodo resnično potrebni pomoči to pomoč dobili; ko bodo v zaporih sedeli tudi najhujši bančni lopovi, ne pa nedolžni ljudje; ko se sodniki ne bodo skrivali pred javnostjo, pač pa bodo vedno pripravljeni javno zagovarjati svoje odločitve.
Černač še pričakuje, da bo ustavno sodišče čim prej odločilo glede Janševe ustavne pritožbe na sodbe in da bo "eklatantne in vsem vidne kršitve" tudi odpravilo.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke