Revija Reporter
Slovenija

Cerar ztraja, da ni politično mrtev, koalicijske partnerje je obtožil, da sodelujejo v medijskem linču zoper SMC

STA

31. mar. 2019 6:00

Deli na:

Miro Cerar

Primož Lavre

Miro Cerar, predsednik SMC, ki je v minulem mandatu vodila vlado, zdaj pa ji javnomnenjske ankete kažejo popolno strmoglavljenje, je v intervjuju za Dnevnikov Objektiv dejal, da se zaveda situacije, "vendar smo daleč od tega, da bi SMC izginila". Med ministri in poslanci SMC ni omahovanja, je zatrdil in zagotovil, da ni politično mrtev.

Cerar je prepričan, da je bila Stranka modernega centra "v zadnjih mesecih tarča koordiniranega napada, uprizorjen je bil pravi medijski linč, stranko se je želelo na vsak način izbrisati iz političnega prostora".

Čeprav je stranko zapustilo veliko vidnih članov, pa je Cerar prepričan, da to ni konec projekta SMC: "Osebe, ki so bile pomembne za stranko, pogrešamo, a je seznam ljudi, ki vztrajajo in so prav tako pomembni, veliko daljši."

Spomnil je, da imajo še vedno močno ekipo devetih poslancev in štiri ministre v vladi in dejal, da ga ni strah, da stranka SMC ne bi preživela. "Me je pa strah tega, da se bodo takšni linči nadaljevali. Organiziran medijski linč se je zgodil tudi s sodelovanjem nekaterih koalicijskih partnerjev," je dodal. Na vprašanje, katerega dela koalicije, pa ni želel odgovoriti, saj da je to vprašanje, ki ga bodo razrešili v koaliciji.

Udarci pod pasom za Cerarja niso razlog za to, da bi izstopil iz politike. "Poslovil se bom, ko bom ugotovil, da sem storil vse, kar sem lahko, ali ko bom prepričan, da ne morem več delati dovolj dobro," je povedal in dodal, da se v SMC trudijo ustvariti tudi generacijo mlajših, ki bodo starejše čez čas lahko nadomestili. V vrsto "odličnih mladih ljudi" je postavil tudi nosilca liste SMC na evropskih volitvah Gregorja Periča.

Cerar ob tem priznava, da bi bila SMC zagotovo močnejša, če bi na naši listi nastopila evropska komisarka Violeta Bulc, a da so se "dogovorili, da bo kot častna podpredsednica SMC posvetila več energije evropski ravni in da bo od tam pomagala vsem liberalnim silam v Sloveniji".

Svari pa, da se bodo ob pomanjkanju dogovora za skupen nastop liberalnih strank glasovi sredine razdrobili "in obstaja resna grožnja, da bodo šli v nič, kar se je zgodilo na evropskih volitvah pred petimi leti". V SMC bodo sicer kot uspeh šteli osvojen poslanski mandat.

Glede dela vlade je dejal, da še ni bila na resnih preizkušnjah in so še pred velikimi izzivi. "Če ne bomo opravili strukturnih sprememb in ne bomo zdaj izdatkov na pravi točki ustavili, lahko spet pademo v finančno krizo. SMC je glede tega vprašanja najbolj glasna v tej vladi. Stalno opozarjamo, da ne moremo porabiti več, kot pridelamo," je opozoril.

O premierju Marjanu Šarcu pa je dejal, da imata korekten odnos in sorodne poglede glede zunanje politike.

Kot zunanji minister je Cerar komentiral potezo predsednika ZDA Donalda Trumpa, ki je priznal izraelsko suverenost nad Golansko planoto. Po Cerarjevih besedah je šlo za enostransko odločitev ZDA, ki je mednarodno skupnost, tudi Slovenijo, presenetila. Vztrajamo pri tem, da tovrstnih vprašanj ni mogoče reševati z enostranskimi dejanji, temveč v duhu listine načel in pravil Združenih narodov. Slovenija podpira skupno stališče EU, ki temelji na resolucijah VS ZN, in ne priznava izraelske suverenosti nad ozemljem," je ponovil.

Sicer je pojasnil, da je Slovenija ves čas v stikih z ZDA in je te odnose okrepila, a hkrati ni poslabšala odnosov z Rusijo. Napovedal je, da bo v kratkem v Sloveniji gostil ruskega zunanjega ministra Sergeja Lavrova, premier Šarec pa da še v tem letu načrtuje svoj prvi obisk v Moskvi. "Nikoli pa ne smemo pozabiti, da ostaja jedro našega mednarodnega delovanja EU," je dodal.