Celotno vodstvo KPK je odstopilo: Odhajamo, ker se nič ne spremeni
29. nov. 2013 11:49 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Celoten senat Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) je predsedniku republike Borutu Pahorju podal nepreklicne odstopne izjave, je danes na novinarski konferenci povedal predsednik KPK Goran Klemenčič. Kot je dejal Klemenčič, ne odstopajo iz obupa, nemoči, pritiskov ali ker jim je zmanjkalo volje za delo, temveč iz protesta.
Senat, ki ga sestavljajo predsednik Klemenčič ter Rok Praprotnik in Liljana Selinšek, namerava s svojim delom nadaljevati do imenovanja nove ekipe, a najdlje do 1. marca prihodnje leto. Za ta korak so se, kot je danes dejal Klemenčič, odločili po tehtnem premisleku. Po njegovem ne gre za odločitev v zadnjih dneh ali tednih, ampak je odločitev dozorevala že od poletja naprej. Pahorja so o svoji nameri obvestili že v sredo.
Spomnil je, da so odstop napovedali že ob objavi januarskega poročila o premoženjskem stanju predsednikov političnih strank, če se ne bo nič spremenilo in po njihovem se tudi ni. "Danes je odločitev le še bolj trdna in odločna," je dodal.
Pričakujejo sicer različne interpretacije njihove odločitve in ugibanja o teorijah zarote, vendar, tako Klemenčič, odstopajo, ker ne morejo več pristajati na to, da se vprašanje korupcije politizira in je predmet čistega populizma. "Na položaju, na katerem smo, smo imeli vpogled v to slovensko greznico," je še dodal predsednik KPK.
Odstopajo tudi iz odgovornosti, je dodal. "Vztrajanje v okoliščinah, v katerih veš, da zaradi institucionalnih omejitev ne moreš doseči nujnih premikov za reševanje enega najresnejših problemov slovenske družbe, je neodgovorno," je dejal Klemenčič.
Tudi podpredsednik KPK Praprotnik je poudaril, da so se zaleteli v zid, prek katerega s sedanjo zakonodajo ne morejo, ker za to nimajo ustreznih pooblastil in orodij. Ponovil je, da so že pred letom dni državni zbor pozvali k spremembi protikorupcijske zakonodaje, a odziva še ni. "V parlamentu je nastala tiha aliansa, ki sprememb zakona ne podpira", je še opozoril.
Kot je izpostavil Klemenčič, so pozivi komisije k reševanju vprašanj sistemske korupcije v TEŠ 6, luknje v bančnem sistemu, na katero so začeli opozarjati že v letu 2011, razpada zdravstvenega sistema, in premoženjskega stanja voditeljev strank, ostali neodgovorjeni. "Ne moremo pristajati, da v strankah in na županskih mestih ali iz ozadja na politiko in gospodarstvo ključno vplivajo ljudje, ki so v mnogih postopkih in obremenjeni z razkritimi korupcijskimi tveganji, sumi davčnih utaj, pranja denarja," je poudaril in opozoril tudi na instrumentalizacijo določenih medijev s strani politike in interesnih skupin.
Priznal je, da določeno odgovornost nosi tudi KPK, vendar pa je prst uperil predvsem v politiko. Slovenska politika po besedah Klemenčiča "sama ne zna zapreti vrat lobijem", vendar na drugi strani od nadzornih institucij zahteva reševanje problema. "Na koncu pa bomo mi, policija in tožilstvo odgovorni za luknjo v bančnem sistemu in za razpad zdravstvenega sistema," je bil kritičen.
Sistem slovenski politiki "ni po volji samo takrat, ko sami niso na pozicijah moči". "In tako se vse malo pomika, v resnici pa nič ne premakne in nič ne naredi do konca," je še poudaril Klemenčič. "Ta očitek lahko kdo izreče tudi KPK ob odstopu, a zavedati se je treba, da z lopatko, ki nam jo je v roke dal zakonski, institucionalni in proračunski okvir, ne moremo skopati predora, skozi katerega bi posijala luč," je dejal.
Dodal je, da je v zadnjem času v delu nadzornih institucij, organov odkrivanja in pregona, sodišč in drugih organov v njihovem boju proti korupciji prišlo do napredka, "ki je sicer prepozen, a viden in očiten". Vendar pa ni trajnosten in je obremenjen z odtekanjem različnih informacij, je poudaril. Izrazil je zaskrbljenost, da se bodo postopki začeli uporabljati kot alibi, da se na koncu nič ne spremeni.
V tej luči v komisiji pričakujejo tudi različne interpretacije glede pravice, da sploh lahko odstopijo, glede na to, da zakon ne predvideva kolektivnega odstopa celotnega senata KPK. A hkrati je Klemenčič opozoril, da bodo tudi po tem, ko ne bodo več člani KPK, še govorili o boju proti korupciji. "Morda še lažje, ker ne bomo obremenjeni s funkcijo," je dejal Klemenčič.
Selinškova je tudi izpostavila, da je pravna država v Sloveniji šibka tudi zaradi zlorab prava in postopkov. "Imamo preveč prava, ki se ga zlorablja in posledično ne vemo več, kaj je prav. Potrebujemo korenite sistemske spremembe," se je zavzela. Opozorila je, da na področju boja proti korupciji kompromisi niso možni. Vsi trije so poudarili še, da so iz pomanjkljivega in nedodelanega zakonskega okvira iztisnili maksimum.
Politika pa bo po njihovem delovanje institucij pravne države omogočila šele, ko ne bo več ujetnica same sebe.
Po pojasnilih o odstopu so se člani KPK umaknili, na vprašanja novinarjev pa niso odgovarjali. V prihodnjih dneh načrtujejo srečanje z novinarji, na katerem bodo odgovorili na vsa vprašanja.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke