"Fiskalni svet je izračunal, da se bodo morale ob takih številkah pokojnine v letu 2022 znižati za 6,4 odstotka. Vlada usmerja puščice v tiste, ki si to najmanj zaslužijo," je dejala v izjavi za medije. Poudarila je, da v stranki to ostro obsojajo in bodo naredili vse, da do tega ne pride. Bratuškova je ob tem pozvala poslance DeSUS, da preprečijo zniževanje pokojnin.
Predlogu vlade o povečanju izdatkov države, ki ga danes obravnava odbor DZ za finance, v petek pa ga bo na izredni seji potrjeval še DZ, je po besedah Bratuškove sploh težko reči dokument. "To so naredili, ker jim zakon to veleva. Slovenijo so zadolžili zgodovinsko visoko, očitno se bo zadolževanje nadaljevalo tudi v prihodnjih letih," je opozorila.
Finančni minister Andrej Šircelj je bojazni o zvišanju pokojnin na seji odbora za finance zavrnil. Predsednik fiskalnega sveta Davorin Kračun pa je pojasnil, da so najprej s finančnega ministrstva res prejeli podatek o znižanju skupnega zneska pokojnin v letu 2022 za 6,4 odstotka, danes pa so neuradno dobili nove projekcije in te kažejo, da se bodo sredstva za pokojnine prihodnje leto zvišala za dva odstotka. Rast skupnih socialnih nadomestil pa je predvidena za 0,4 odstotka, kar je občutno manj kot v letih prek krizo, je dodal.
Slovenija je sicer po oceni Bratuškove v hudih težavah. "Poleg zdravstvene in gospodarske imamo še krizo demokratičnih vrednot," je poudarila in ostro obsodila dogajanje v DZ glede razporeditve mest v parlamentarnih delovnih telesih. "Si predstavljate, kaj bi delala trenutno vladajoča stranka, če bi bila situacija obrnjena? Mislim, da bi DZ že gorel," je prepričana. Meni, da se v demokratični državi kaj takšnega sploh ne bi smelo zgoditi.
V SAB zato po besedah Bratuškove podpirajo srečanje predstavnikov parlamentarnih strank s predsednikom republike Borutom Pahorjem, zavedajo pa se, da morajo zadeve rešiti znotraj DZ in vzpostaviti normalno, demokratično in zakonito stanje.
V SAB so danes, ob svetovnem dnevu Zemlje, v DZ tudi vložili zakon, s katerim želijo pospešiti uporabo javnega prevoza, s tem pa prispevati k čistejšemu okolju, zraku. Z zakonom želijo poleg v medkrajevnem prometu brezplačne prevoze za upokojence zagotoviti tudi v mestnih prevozih. "Finančni učinki tega zakona so v višini 3,8 milijona evrov. Ob 13 in več milijardah evrov načrtovanih odhodkov je to mala malica," je prepričana Bratuškova.
Z zakonom želijo brezplačne prevoze v medkrajevnem prometu po celotni Sloveniji zagotoviti tudi za dijake in študente, ki sicer med letom kupujejo subvencionirane vozovnice.