Revija Reporter
Slovenija

Boštjančič delodajalcem očita izsiljevanje, Golob jih vabi na pogovor

STA
1 250

5. dec. 2023 8:32 Osveženo: 8:34 / 05. 12. 2023

Deli na:

Klemen Boštjančič

S.R. / M24

Finančni minister Klemen Boštjančič zahtevo delodajalskih in kmetijskih organizacij za razveljavitev ukrepov, ki dodatno obremenjujejo gospodarstvo, šele nato so se pripravljene vrniti za pogajalsko mizo, vidi kot izsiljevanje. Premier Robert Golob je medtem predstavnike delodajalcev že povabil na pogovor, sešli se bodo v sredo.

Zahtevo po razveljavitvi nekaterih ukrepov je 15 delodajalskih in kmetijskih organizacij na vlado naslovilo na današnji novinarski konferenci v Ljubljani. Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Tibor Šimonka je dejal, da sprejemajo povabilo predsednika vlade Goloba k dialogu, dano prejšnji teden na vrhu slovenskega gospodarstva, a da so pri tem precej previdni.

V preteklosti so bili namreč po Šimonkovih besedah prevečkrat izigrani. Če Golob misli resno s pogovori z gospodarstvom, potem bi morala vlada do novega leta umakniti načrtovano zvišanje davka od dohodkov pravnih oseb, uvesti obvezen solidarnostni prispevek za popoplavno obnovo, ne sprejeti rešitev v interventnem zakonu v zdravstvu, ki obremenjujejo delodajalce, in zamakniti začetek veljavnosti zakona o čezmejnem opravljanju storitev, je naštel.

Boštjančič je ob robu pogajanj s sindikati javnega sektorja komentiral, da organizacija raznih enostranskih novinarskih konferenc ne pripomore h kompromisu. "Bolj to razumem kot neko izsiljevanje o odprtih stvareh, o katerih sem bil obveščen, da so bile danes naslovljene na tej tiskovni konferenci," je dejal.

Spomnil je, da je delodajalska stran pred poletjem izstopila iz socialnega dogovorjanja v okviru Ekonomsko-socialnega sveta, in dejal, da smo zdaj že v decembru. "Vlada jih je pozvala, da se vrnejo za nazaj za mizo. Teh manevrov pravzaprav niti čisto dobro ne razumem, kaj pomenijo, ali je to zavlačevanje ali ne," je dejal o ravnanju delodajalcev.

Golob je željo po obuditvi socialnega dialoga izrazil v sredo na vrhu slovenskega gospodarstva na Brdu pri Kranju. Napovedal je srečanja s predstavniki gospodarstva najmanj enkrat mesečno, na katerih naj bi zaenkrat naslovili dve temi - kako zmanjšati birokratizacijo, denimo na področju registriranja delovnega časa, ter davčno reformo.

Danes pa so v njegovem kabinetu potrdili, da je skladno s to napovedjo predstavnike gospodarskih združenj in organizacij že povabil na srečanje. Zgodilo naj bi se v sredo, in sicer na temo predloga zakona o nujnih ukrepih na področju zdravstvenega varstva.