Revija Reporter
Slovenija

Bogovič odgovarja Hojsu: Na volitvah pač ne morejo zmagati vsi

STA

26. maj. 2014 7:02 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

SLS s pozivanjem volilnega telesa, naj preferenčni glas na evropskih volitvah namenijo osmemu na listi Francu Bogoviču, po mnenju slednjega ni kršila dogovora z NSi. Na volitvah pač ne morejo zmagati vsi, pravi. Medtem predsednica NSi Ljudmila Novak razume kritike drugega na listi Aleša Hojsa, a po njenem mnenju zdaj ni čas za razhajanja.

V NSi namreč po zaprtju volišč, na katerih so v nedeljo Slovenci oddajali glasove za poslance v Evropskem parlamentu, odmeva rezultat, ki je v Bruselj poleg nosilca liste Lojzeta Peterleta (NSi), poslal še prvaka SLS Bogoviča in ne Hojsa (NSi).

Kot je pojasnil Bogovič, ki je bil v Evropski parlament izvoljen s preferenčnimi glasovi, sta bila cilj skupnega projekta NSi in SLS dva poslanca. Zato je prepričan, da je izid na volitvah uspeh obeh strank.

"Vsi na volitvah ne moremo zmagati, sistem evropskih volitev pa je tak, da se lahko volivci res odločajo in tudi vplivajo na izbiro posameznika. V tem primeru se je očitno tako zgodilo in tisti, ki smo dobili več glasov, smo tudi zaslužni za to, da ima lista dva poslanca. Mislim, da je treba rezultat prav razumeti," je dodal.

S tem se je odzval na besede podpredsednika NSi in drugega na listi Aleša Hojsa, ki ni uspel dobiti poslanskega stolčka v Bruslju in je izrazil razočaranje nad izidi. Prav tako je povedal, da je težko govoriti o uspehu skupnega projekta, če izide primerja z zadnjimi volitvami.

"Tisti, ki so na višjih mestih na listi, imajo tudi višja pričakovanja," pa je dejala Novakova, ki v tem smislu tudi razume Hojsove besede. A ob tem navaja, da se je odločitev za sodelovanje s SLS izkazala kot zelo dobra in da zdaj ni čas za kakršnakoli razhajanja. Z izidi namreč morajo biti zadovoljni, saj so dosegli drugi rezultat v državi ter premagali mnogo večje in močnejše stranke, zdaj pa so pred njimi priprave na predčasne državnozborske volitve.

Sama je sicer pričakovala Bogovičevo izvolitev, saj so se glasovi SLS skoncentrirali na strankinega predsednika, medtem ko je večino preferečnih glasov pri NSi pobral nosilec liste Lojze Peterle. "Zase pa vem, da mnogi niso želeli, da bi šla v Bruselj, ker pravijo, da me potrebujejo tukaj in bo tukaj treba delati naprej," je dodala.

Tudi Peterle je izpostavil, da izidi na evropskih volitvah potrjujejo pravilnost odločitve za skupen nastop in povezovanje sil. Po njegovem mnenju bi namreč stranki z ločenim nastopom tvegali drugačen rezultat.

Na Hojsove kritike pa se je Peterle odzval z besedami, da bi si sicer vsi želeli boljši rezultat, a da zaradi sistema preferenčnih glasov denimo tudi nosilec liste nima garancije, da bo postal poslanec.

Kot je še dejal Peterle, mu je žal, da je Hojsa, ki je bil "odličen kandidat z lepimi političnimi izkušnjami in prepričan krščanski demokrat", pač nekdo prehitel. Ampak ta bitka je bila odprta, je pristavil.

Tudi sam meni, da je do Bogovičeve izvolitve prišlo zato, ker se je SLS osredotočila na podporo enemu kandidatu, medtem ko je pri NSi več kandidatov nabiralo preferenčne glasove. Zato po njegovem mnenju rezultat tudi ni nikakršna nezaupnica predsednici NSi Novakovi.