Nikotinska zasvojenost je preveč pomemben vir dohodka za državo, da bi se mu odpovedala ali trošarine vsaj omilila. Ravno nasprotno, s 1. junijem letos so se trošarine na cigarete dvignile za približno tri odstotke, na elektronske cigarete za 1,5-krat, na tobak za segrevanje pa za dobro tretjino.
Tobačno podzemlje: nemško-hrvaška mafija na Dolenjskem ponarejala na milijone cigaret
Gre Slovenija počasi po poti Francije, ki že ima ene najdražjih cigaret v Evropi in posledično najmočnejši trg za ilegalne tobačne izdelke v EU? V Franciji se konzumira daleč največ pretihotapljenih ali ponarejenih tobačnih izdelkov – v letu 2022 so tako Francozi pokadili 47 odstotkov vseh »ilegalnih« cigaret v Evropski uniji, od tega kar 61,5 odstotka vseh ponarejenih cigaret v EU.
Kaj dela Francijo za tako anomalijo? Eden od razlogov je gotovo visoka cena cigaret, ki se je v preteklih dveh desetletjih več kot podvojila. Povprečna cena škatlice cigaret je bila v Franciji leta 2005 še okoli šest evrov, danes je že pri 12 evrih in pol.
Nekatere znamke so cenejše, a oblasti so si v boju s kajenjem zadale nalogo, da do leta 2027 tudi ceno najcenejših cigaret dvignejo na 13 evrov za škatlico. Francozi zato iščejo in tudi zlahka najdejo cenejše, čeprav nezakonite alternative.
VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24