Država je lastnikom zemljišč v novomeški občini zaračunala za nelegalno zgrajene romske objekte. Dolenjska Regijska civilna iniciativa za reševanje romske problematike, ki se na nedavnih volitvah z 1,79 odstotka glasov ni uspela uvrstiti v novomeški občinski svet, bo kljub majhni podpori nadaljevala z delom. Njeni somišljeniki ocenjujejo, da je romska problematika nerešljiva in da pristojne ter odgovorne ustanove ne opravljajo svojega dela.
Kot je za STA povedal predsednik omenjene iniciative Silvo Mesojedec, se to opaža skozi različne težave državljanov in tudi lastnikov zemljišč. Ovadbi, ki so ju zaradi nevestnega dela oziroma slabega nadzorstva in nezadostne skrbi nad državnimi zemljišči, na katerih stoji del novomeškega romskega naselja Žabjak, lani vložili zoper tedanjega okoljskega ministra Karla Erjavca in obrambno ministrico Ljubico Jelušič, pa je novomeško okrožno državno tožilstvo konec septembra zavrglo.Mesojedec poudarja, da kljub vsem ovadbam, dopisom in prizadevanjem civilne iniciative vsi odgovorni menijo, da so naredili vse, dejstvo pa je, da lahko vsakdo sam vidi, kakšno je danes stanje v Žabjaku. "Če bi odgovorni svoje delo opravljali, se ta zgodba ne bi tako nadaljevala," je dejal.
Člani civilne iniciative mnenijo, da v državi vlada brezpravje in da ljudje na nek način obupujejo. Mesojedec je izpostavil tudi "blamažo nesposobne države" s poskusnim izračunom vrednosti nepremičnin. V njih so lastnikom zemljišč, na katerih stojijo nelegalno zgrajeni romski objekti, te ocenili in obračunali kot njihovo last, je opozoril.
Ker naj bi po nekaterih informacijah te romske objekte izbrisali iz evidence lastnikov zemljišč in jih vpisali kot občinsko last, kar pomeni, da naj bi bila občina lastnica nelegalnih objektov, zgrajenih na tujih zemljiščih, Mesojedec občino in državo sprašuje, na podlagi katerih predpisov naj bi se to zgodilo.
Da ne bi lastnikom nepremičnim ostala zgolj možnost samoorganiziranja in samozaščite pred kriminalom, katerih leglo naj bi bila po Mesojedčevih besedah romska naselja, civilna iniciativa poziva policijo, tožilstvo, sodstvo, okoljskega ministra Roka Žarnića in ministra za pravosodje Aleša Zalarja, da poskrbijo za osnovne pravice, ki gredo državljanom.
Mesojedec je okoljskega ministra Žarnića javno vprašal, kako mislijo vrednotiti romske nelegalne gradnje, ki niso v lasti lastnikov zemljišč in tem povrniti vso storjeno škodo ter že plačane dajatve za zemljišča, od katerih zaradi kratenja lastniških pravic nimajo koristi.