Revija Reporter
Slovenija

Bine Kordež v dokumentarcu pametuje o menedžerskih prevzemih

Nenad Glücks

26. jun. 2015 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Bine Kordež, izpuščeni zapornik, nastopa v dokumentarnem filmu Do vrha in nazaj o menedžerskem prevzemu Merkurja.

Kot kaže, se režiser Jan Zakonjšek, nekdanji pomočnik generalnega direktorja RTV Slovenija Igor Kadunc, nekdanji direktor Agencije za trg vrednostnih papirjev Neven Borak, ekonomista dr. Jože Mencinger in dr. Maks Tajnikar, nekdanji direktor zapora na Dobu Jože Podržaj in seveda propadli tajkun Bine Kordež, norčujejo iz davkoplačevalcev. In to počno za davkoplačevalski denar. Prejšnji teden je bila v Slovenski kinoteki premiera dokumentarca Do vrha in nazaj, ki naj bi po primeru Bineta Kordeža govoril o menedžerskih prevzemih podjetij. Film je sofinanciral Slovenski filmski center, ki je v lasti države.

Protagonist filma je Bine Kordež, ki je na sodišču ves čas trdil, da pri menedžerskem prevzemu Merkurja ni storil nič protizakonitega, vendar je bil kljub temu zaradi zlorabe položaja pri preprodaji trgovskega centra Primskovo obsojen na šest let in pet mesecev zapora. Vrhovno sodišče je sodbo zaradi nekaterih nepravilnosti res razveljavilo in vrnilo zadevo v ponovno odločanje, vendar se po naših zanesljivih virih obsodbi ne bo mogel izogniti, saj so dokazi trdni. Zato se skuša s tožilstvom zdaj dogovoriti za znižanje kazni v zameno za priznanje krivde.

Za strokovnega sodelavca pri dokumentarcu – Kadunca je nekdanji generalni direktor RTVS Aleks Štakul dejal, da je bil največji krivec za to, da je imela RTVS slab nadzor nad poslovanjem. Mencinger (sodelujoči pri filmu) je tisti ekonomist, ki se je zavzemal za to, da bi družbeno premoženje olastninili »rdeči direktorji«, certifikate pa je razglasil za ničvredni papir in tako zavedel množico upravičencev ter omogočil obogatitev peščici. Neven Borak (sodelujoči pri filmu) je po besedah publicista Bojana Korsike med osamosvajanjem Slovenije pod psevdonimom Veno Karbone v Dnevniku pisal pamflete proti osamosvojitvi, kasneje pa je bil tisti direktor Agencije za trg vrednostnih papirjev, v času katerega je bila izpeljana večina menedžerskih prevzemov. Maks Tajnikar (sodelujoči pri filmu) je tisti minister za gospodarstvo, ki je letel iz Drnovškove vlade, ker je bil soodgovoren za slabo izvedeno sanacijo Tama. Podržaj (v filmu scenograf!) pa je kot direktor zapora na Dobu politično okužil ta položaj in leta 2008 (neuspešno) kandidiral na državnih volitvah na listi Golobičeve Zares.