Revija Reporter
Slovenija

Bešič Loredan zaradi dogajanja na ljubljanski psihiatriji ne čuti odgovornosti za odstop

STA

7. jun. 2023 7:23 Osveženo: 7:27 / 07. 6. 2023

Deli na:

Aleš Šabeder in Daniel Bešič Loredan

STA

Ministrstvo za zdravje je odredilo sistemski nadzor ljubljanske psihiatrične klinike in policiji prijavilo sum kaznivega dejanja zoper neznanega storilca. Po besedah ministra Danijela Bešiča Loredana so to storili na podlagi svojih informacij in ugotovitev, torej še pred poročanjem portala N1 o domnevnem nasilju na kliniki.

Na ministrstvu so bili s sumom nepravilnosti na psihiatrični kliniki z anonimno prijavo namreč seznanjeni že sredi lanskega septembra, v prihodnjih mesecih so sledile še druge. Prijave so predali pristojnemu direktoratu za zdravstveno varstvo in pristojnim inšpektoratom, je na današnji novinarski konferenci povzel direktor urada za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu Aleš Šabeder.

S sumi nepravilnosti na psihiatrični kliniki so se na ministrstvu tako ukvarjali zadnje mesece, a po besedah ministra so to počeli "proč od oči javnosti", ker gre za posebej ranljivo skupino ljudi s težkimi duševnimi motnjami, v stiski so tudi zaposleni, ki z njimi delajo, je na današnji novinarski konferenci dejal Bešič Loredan.

"Kdorkoli je bil s strani kogarkoli ustrahovan in se ne čuti varnega, da bi podal prijavo z imenom in priimkom, je vsak dan dobrodošel na ministrstvu za zdravje. Lahko pride do mene osebno in bom sam poskrbel za varnost," je zagotovil minister.

Sicer pa bodo po besedah ministra ostro obsodili "vsako dokazano krivdo" in bodo zahtevali odgovornost vpletenih, še posebej vodstva bolnišnice. Odgovornost za to, kar se dogaja na kliniki, nosi direktor zavoda, nad njim je svet zavoda, ministrstvo za zdravje pa "nima nobenih pristojnosti, kar se tiče upravljanja in nadziranja direktorja". Bešič Loredan sicer ne čuti odgovornosti, da bi zaradi razkritja sumov nasilja odstopil.

Generalni direktor ljubljanske psihiatrične klinike Bojan Zalar z ekipo se je v ponedeljek srečal z ministrom. "Odkrito smo se pogovorili. Dal sem mu jasno vedeti, da naj vendarle stopi pred kamere in pove vse, kar je bilo storjeno z njihove strani," je srečanje danes povzel minister in dodal, da bodo na ministrstvu ustrezno ukrepalo, če bo nadzor pokazal nepravilnosti. Ob tem je izpostavil, da se je direktor klinike ob vsem, kar se je dogajalo, "oprl samo na notranje strokovne nadzore".

V zgodbi po mnenju ministra izstopa dejstvo, da kljub velikemu pritisku javnosti, strahu zaposlenih in pacientov pred maščevanjem, direktor ni nikoli zahteval izrednega strokovnega nadzora s strani zdravniške zbornice. "To je namreč edini strokovni nadzor, ki je možen v Sloveniji. Zdravniška zbornica ima vsa pooblastila ministrstva za zdravje, da opravi izredni strokovni nadzor. Opravi ga na pobudo ustanove. Te pobude, kljub temu, da gre za izjemno zahtevno in problematično področje, ni bilo," je bil kritičen.

Ministrstvo je sicer odredilo sistemski nadzor, pri tem pa "zaradi varnosti izvajalcev" ne želijo razkrivati, kdo ga bo izvajal.

Na ministrstvu za zdravje so tudi pripravili predloge sistemskih ukrepov, ki jih po besedah ministra nameravajo vključiti v prenovljen zakon o duševnem zdravju. Ta bo med drugim vključeval pravne podlage za vzpostavitev videonadzora na oddelkih pod posebnim nadzorom v psihiatričnih bolnišnicah.

Tak videonadzor je smiseln na hodnikih teh oddelkov, v prostorih, kjer se izvajajo posebni varovalni ukrepi in v prostorih sprejemne pisarne, je zapisano v predlogu, ki so ga predstavili na novinarski konferenci.

Hkrati pa so na ministrstvu od razširjenega strokovnega kolegija za psihiatrijo zahtevali, da pripravi prenovljene smernice za izvajanje prisilnih varovalnih ukrepov na oddelkih pod posebnim nadzorom. Kolegij je napovedal, da bo to storil do novembra.