Annalena Baerbock Svet24.si

Sledi kibernetskega napada na nemško vladajočo ...

ženska Svet24.si

Iskrenost do samega sebe je najboljša ...

občina-ruše, urška-repolusk Necenzurirano

Policija preiskuje, kako je štajerska občina ...

jansa orban fb2 Reporter.si

Večni si želijo biti le avtokrati: v Moskvi, v ...

mbappe Ekipa24.si

"Tako hitro kot teče Mbappe, sem jaz tekel v ...

Resno? Je on tisti, zaradi katerega bo planet uničen? Odkrito.si

Nas bo Elon Musk pokončal?

sekulic slovenija af Ekipa24.si

Tole je očitno menjava za Mika Tobeyja! Američan...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Avtošole prodajale vozniške izpite, cena med 1200 in 1700 evrov

Deli na:
Avtošole prodajale vozniške izpite, cena med 1200 in 1700 evrov

Foto: Bobo

Policisti so do konca oktobra ovadili 26 ljudi, osumljenih 483 kaznivih dejanj, ki naj bi med drugim prodajali vozniške izpite, so danes razkrili na novinarski konferenci policije. Preiskava, ki je zelo obsežna, saj so pregledali nekaj tisoč spornih zadev, še poteka, zato število ovadenih še ni dokončno, so dodali na policiji.

Policija je s preiskavo zlorab pri izvajanju programov avtošol in dodatnih programov varne vožnje med letoma 2010 in 2012 začela leta 2011. V Sloveniji je trenutno po podatkih Javne agencije RS za varnost prometa okoli 180 avtošol, policija pa je pri 36 ugotovila zlorabe. Te so povezane s pridobivanjem vozniškega dovoljenja, programom dodatnega usposabljanja varne vožnje za brisanje kazenskih točk ali podaljšanje vozniških dovoljenj. Zlorabe so ugotovili po celi državi, skupno pa so opravili 42 hišnih preiskav.

Tako ravnanje po mnenju policije pomeni neposredno varnostno tveganje in bi lahko vplivalo na varnost udeležencev v cestnem prometu. Po besedah vodje sektorja za gospodarsko kriminaliteto na Generalni policijski upravi Dušana Florjančiča so se tako na cesti brez programov usposabljanja spet znašli najhujši kršitelji cestnoprometni predpisov.

Primerov, ko se je mimo veljavnih predpisov izdalo potrdilo o opravljenem vozniškem izpitu, predvsem hujšim povratnikom, je policija naštela najmanj 150. Kandidati sploh niso opravili celotnega postopka usposabljanja, ampak so šli le na izpitno vožnjo, pa še zanjo so imeli zagotovilo, da jo bodo opravili.

Cena potrdila o opravljenem vozniškem izpitu se je gibala med 1200 in 1700 evrov. A kot je opozoril v. d. generalnega direktorja direktorata za promet na ministrstvu za infrastrukturo in prostor Bojan Žlender bi prav toliko, morda pa še manj, kandidati plačali, če bi izpit dejansko opravljali.

Prav tako so ugotovili, da se je pri dodatnih programih varne vožnje mladih voznikov v najmanj 1200 primerih izdalo potrdilo o opravljeni varni vožnji, čeprav se to sploh ni zgodilo. Mladi vozniki so za potrdila morali plačati med 100 in 120 evrov. Po 250 evrov pa je stalo potrdilo o opravljenem tečaju varne vožnje za voznike povratnike.



Evidence so kazale, da je bilo med letoma 2010 in 2012 izdanih 4515 potrdil o opravljenem tečaju, pri pregledu podatkov slovenskih poligonov, pa se je izkazalo, da je tak tečaj opravljalo 920 kandidatov.

Na oddelek za kazensko evidenco ministrstva za pravosodje je bilo v omenjenem obdobju vloženih 7338 potrdil za brisanje kazenskih točk, a policija ugotavlja, da je vsaj 3200 potrdil za brisanje točk spornih. Potrdilo je stalo med 200 in 250 evri. Tukaj je policija ovadila več odgovornih v šolah varne vožnje, ki so ta potrdila izdali.

Ovadili so tudi uradnika na agenciji za varnost prometa, ker naj bi poligonom v Avstriji nezakonito podeljeval pooblastila za izvajanje praktičnega usposabljanja. S tem pa je omogočil nadaljevanje kaznivega početja, saj slovenski organi niso mogli opraviti strokovnega nadzora nad delom šol vožnje. Nekatere šole vožnje so namreč dokazovale, da imajo v najemu poligone v Avstriji.

Ovadbe so sicer spisali zaradi suma storitve korupcijskih kaznivih dejanj, overitve lažne vsebine, ponareditve uradne listine, ponareditve poslovne listine, ponarejanja listin, posebnega primera ponarejanja listin in zlorabe uradnega položaja. Policija še vedno preverja 1585 zadev. Policija za preklic spornih listin sicer ni pristojna, so pa o ugotovitvah obvestili ostale organe. "Ko bo uradna enota dobila podatke, bo morala sprožiti postopke ugotavljanja, ali vozniško dovoljenje velja ali ga je treba razveljaviti," je dejal Žlender.

Da se podobne zgodbe ne bi več dogajale, pristojni iščejo sistemske rešitve. Ena od teh je, kakor je danes pojasnil Žlender, tudi sprememba zakona o voznikih, ki je že pripravljena in s katero bi se zaostrilo pogoje za izvajanje programov, pri katerih so odkrili toliko zlorab.