Revija Reporter
Slovenija

Aver ostaja

3. jul. 2009 5:32 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Na včerajšnji seji nadzornega sveta Vzajemne je prišlo do razkola med predsednikom in ostalimi člani. Prvi nadzornik Gregor Primic se ni strinjal z razširitvijo dnevnega reda s točko obravnave njegovih navedb v medijih in je sejo zapustil. Ostali nadzorniki so sejo nadaljevali in podprli delo uprave, ki jo vodi Boštjan Aver.

Na včerajšnji seji nadzornega sveta Vzajemne je prišlo do razkola med predsednikom in ostalimi člani. Prvi nadzornik Gregor Primic se ni strinjal z razširitvijo dnevnega reda s točko obravnave njegovih navedb v medijih in je sejo zapustil. Ostali nadzorniki so sejo nadaljevali in podprli delo uprave, ki jo vodi Boštjan Aver.

Kot je novinarjem po seji pojasnil član nadzornega sveta Jože Benčina, so imeli nadzorniki na dnevnem redu obravnavo aktualnega dogajanja v Vzajemni in tekoče poslovanje. Štirje člani nadzornega sveta so predlagali razširitev dnevnega reda s točko obravnave Primičevih navedb za medije o njegovi vnaprej podpisani odstopni izjavi, s čimer pa se Primic ni strinjal.

"Predsednik nadzornega sveta je samovoljno izjavil, da prekinja sejo in jo zapustil. S tem je po mnenju ostalih članov nedvoumno zlorabil procesni statut vodenja seje in želel onemogočiti delo nadzornega sveta, ki si vedno prizadeva za razvoj Vzajemne," je zatrdil Benčina. Preostali člani nadzornega sveta so sejo brez njegove navzočnosti nadaljevali.

Kot pravi Benčina, obstajajo določeni dokumenti, ki kažejo na to, da Primičeve navedbe za medije niso resnične. Primic zaenkrat sicer ostaja v nadzornem svetu, saj današnjega dnevnega reda niso spreminjali. Se bodo pa o Primičevih ravnanjih pogovorili na prihodnji seji, na kateri bodo pripravili tudi sklepe za sklic skupščine Vzajemne. "Takrat bomo tudi ugotovili, ali gre le za kratek stik ali pa se ne strinjamo z nekaterimi bistvenimi stvarmi v zvezi z nadaljevanjem razvoja Vzajemne," je poudaril Benčina, ki je ocenil, da je do razkola med nadzorniki prišlo brez potrebe.

Nadzorni svet Vzajemne je tako danes po Benčinovih besedah podprl delo uprave, ki je nadzornikom predložila v vpogled v vse pogodbe, poročila, odločitve, pa tudi spisek vseh zavarovancev, ki so dali pooblastila za glasovanje na zadnji skupščini Vzajemne. "Ugotovili smo, da iz predložene dokumentacije ni razvidno, da bi bile v zvezi s tem kakšne večje nepravilnosti," je dejal Benčina.

Aver je pojasnil, da se je uprava zavezala za izvedbo revizije poslov s strani neodvisne revizijske družbe. Vse pogodbe so po njegovem prepričanju izpeljane transparentno. Do medijskega pisanja o domnevni spornosti pogodb je po Averjevih besedah prišlo šele po 8. maju, ko je nadzorni svet z mesta člana uprave zavarovalnice razrešil Petra Pustatičnika.

"Prav zaradi anomink bomo opravili revizijo poslov ter z ugotovitvami seznanili nadzorni svet in javnost," je zagotovil Aver. Kdo bo revidiral posle, zaenkrat še ni znano, bodo pa revizorja na podlagi zbranih ponudb zbrali med štirimi priznanimi revizijskimi hišami.

Nadzorni svet bo Primica pozval, da se pisno opredeli do vprašanja njegovega poslovnega sodelovanja z Vzajemno pred in po nastopu njegove funkcije v nadzornem sveti zavarovalnice. "Imamo namreč informacije, da je predsednik nadzornega sveta v okviru določenega podjetja izvajal storitve za Vzajemno. O tem se bo moral opredeliti sam," je pojasnil Benčina.

Vzajemna je v prvih štirih mesecih letos ustvarila 1,853 milijona evrov dobička pred davki, pozitivno poslovanje pa je predvsem rezultat učinkovitega zniževanja obratovalnih stroškov. Ti so bili v tem obdobju od načrtovanih nižji za 1,5 milijona evrov, je pojasnil Aver.