Revija Reporter
Slovenija PLUS

Je Anže Logar zamudil priložnost? Pravi trenutek za prelom z Janšo je bil ...

Ivan Puc
5 1.970

31. dec. 2024 6:00 Osveženo: 7:54 / 31. 12. 2024

Deli na:

Anže Logar in Eva Irgl v DZ spremljata govor Janeza Janše

Robert Balen

Kaj dosti znanih imen zunaj SDS se v Anžetu Logarju v stranki Demokrati (še) ni pridružilo. Imel je namen ustanoviti poslansko skupino, a je njemu in zvesti Evi Irgl tik pred kongresom »ušel« nekdanji poslanec SDS Dejan Kaloh.

V mariborskem hotelu City je bila 16. novembra ustanovljena stranka Demokrati. Anže Logar jo je s skrivnostnimi besedami, da smo danes na začetku nečesa velikega, napovedal, ko še niso bili prešteti vsi oddani glasovi na predsedniških volitvah.

Globoko se je zamislil ob svoji lastni poti, ko je spoznal, da je z držo, ki ne bi mogla biti bolj drugačna od njegove stranke, prejel več kot 400.000 glasov. Za desnosredinskega predsedniškega kandidata je to veliko. Ideološko-vrednostni profil je nekako izrisan že v prvem členu statuta, saj Demokrati v liberalni maniri najprej omenjajo uspešno gospodarstvo in za njim socialno varnost. Kaj dosti znanih imen zunaj SDS se mu (še) ni pridružilo.

Imel je namen ustanoviti poslansko skupino, za kar bi potreboval tri poslance, a je njemu in zvesti Evi Irgl tik pred kongresom »ušel« nekdanji poslanec SDS Dejan Kaloh. Zanimivo bo videti, kako ga bo SDS poplačala.

Eden njenih najboljših poznavalcev, svoje čase je bil tudi član, Luka Lisjak Gabrijelčič je mnenja, da bi moral Logar Demokrate ustanoviti že pred kakimi desetimi leti, to je, kot se je izrazil, na krahu Janševe mučeniške politike na volitvah leta 2014. Takrat je moralo marsikomu, ki je izhajal iz tradicije slovenske pomladi, postati jasno, da je desnosredinska politika zašla v slepo ulico.

Z novimi strankinimi medijskimi projekti in bližino Orbanu in Trumpu, idejno pa z neposrednim zavračanjem liberalne demokracije se je hegemonična stranka slovenske desnice podala na pot, ki je po besedah tega političnega analitika antitetična tako s tradicijo povojne evropske desne sredine kot z razsvetljenskimi in pluralističnimi vrednotami, ki jih je zagovarjal Jože Pučnik.

Demokrati Anžeta Logarja morajo biti, če hočejo uspeti, alternativa Janševe stranke. Kot tretji steber bi moral bolj jasno povedati, kaj jih ločuje od njih, zakaj Janševa pot pelje v slepo ulico in da je prerezal popkovino s stranko, katere član je bil četrt stoletja.

Kot je dejal v pogovoru v podkastu portala siol, bi se z razkrivanjem dogajanja v stranki sicer bolj jasno ločil od SDS, a se tega ne gre. Logar ima pri roki izgovor: nikoli ni pral umazanega perila in ga tudi zdaj ne bo. Zanj je molk gentlemanski dogovor, ki se ga velja držati, predvsem pa je v politiki treba gledati naprej in kar je bilo, pustiti za seboj. Raje še naprej posluša in gleda, da ga tretirajo kot Janševega satelita.

Napovedal je, da bodo na volitvah dobil 20 mandatov in prelomil s toksično politiko obeh strani. Demokrati ne bodo jeziček na tehtnici. Nagovorili bodo največji stranki na teh obeh strani, naj si sežeta v roko, in če se to zgodi, bo zraven v vladi tudi on. Drugače pa mu je mesto v opoziciji.