Revija Reporter
Slovenija

Anketa Večera: Vladi najnižja ocena doslej, SDS okrepila vodstvo

STA

27. mar. 2014 9:16 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Vlada Alenke Bratušek je v Večerovi javnomnenjski anketi ob prvi obletnici dobila najnižjo oceno svojega dela doslej. Na strankarski sceni ostajajo razmerja moči nespremenjena. SDS na prvem mestu strankarske lestvice pa je še okrepila svoj položaj. Med evropskimi poslanci iz Slovenije je najboljšo oceno dobil Lojze Peterle.

Povprečna ocena dela vlade je tokrat 2,23. V primerjavi z januarjem, ko je bila povprečna ocena dela vlade 2,49, se je marca znižal predvsem delež tistih, ki so delo vlade ocenjevali z najboljšimi ocenami, bistveno pa se je povečala množica, ki dela vlade sploh ne podpira in ga ocenjuje z enko. Zdaj zajema slabih 40 odstotkov anketiranih. Dobrih 17 odstotkov se je odločilo za dvojko. Dobra tretjina vprašanih, ki je še januarja menila, da vlada opravlja svoje delo dobro, se je zdaj skrčila na dobro četrtino vprašanih. Slabih devet odstotkov je ocenilo, da si vlada za svoje delo zasluži štirico, dobrih šest odstotkov pa vztraja pri petici.

Če bi bile to nedeljo volitve, bi SDS podprlo dobrih 14 odstotkov vprašanih. Za njimi precej zaostaja SD, ki jo podpira slabih 8,9 odstotka. Tretja je PS, ki ji je podpora ponovno padla, in bi jo po tokratni anketi volilo 6,8 odstotka.

NSi, ki marca beleži rast, je četrta. Sedaj ima na svoji strani 3,7 odstotka anketiranih. Tik za njo je DeSUS (3,6 odstotka). SLS, ki je svojo podporo podvojila, je na šestem mestu (2,9 odstotka), DL pa ostaja na dnu strankarske lestvice (0,9 odstotka). Dobrih šest odstotkov vprašanih bi volilo kako drugo stranko, ki sedaj ni v parlamentu, dobra tretjina ne bi šla volit, slabih 15 odstotkov pa je neopredeljenih.

Tokrat so v anketi preverjali tudi zaupanje v zdajšnjo slovensko osmerico v Evropskem parlamentu. Na vrhu javnomnenjske lestvice je pristal Lojze Peterle. Dobrih 23 odstotkov vprašanih pravi, da je Peterle opravljal svoje delo v Evropskem parlamentu tako dobro, da si zasluži nov mandat. Na drugem evroposlanskem mestu je Jelko Kacin, ki ga podpira dobrih 16 odstotkov vprašanih. Milan Zver s 14-odstotno volilno podporo je tretji.

Tanja Fajon je na četrtem mestu in je v slovenski poslanski posadki v Evropskem parlamentu edina od žensk, ki ji je uspelo zbrati več kot 10-odstotno podporo (13,6 odstotka). Iva Vajgla na petem mestu podpira slabih deset odstotkov vprašanih. Šesta je Romana Jordan, ki se je vnovični kandidaturi za evroposlansko že odrekla, čeprav uživa večje javnomnenjsko zaupanje kot njena strankarska tekmica Zofija Mazej Kukovič na sedmem mestu. Slednjo podpira pet odstotkov vprašanih. Malo več kot Mojco Kleva Kekuš na zadnjem mestu. Neopredeljenih je dobrih 11 odstotkov, petina vprašanih pa odgovarja, da si nihče iz sedanje poslanske ekipe v Evropskem parlamentu ne zasluži vnovičnega mandata.

Raziskavo javnega mnenja je od 22. do 25. marca izvajalo podjetje RM Plus. Anketirali so 700 naključno izbranih oseb, starih 18 let ali več.