Revija Reporter
Slovenija

Afera prijatelji v stečaju: Sodni svet odredil nadzor le nad tremi sodniki

Nenad Glücks

14. dec. 2012 9:52 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Višje sodišče izvaja službeni nadzor nad delom stečajnih sodnikov Dide Vovk, Jelke Rozman in Gregorja Collautija, nadzor nad drugimi stečajnimi sodniki pa je sodni svet zavrnil.

Na sodnem svetu pod vodstvom vrhovnega sodnika Janeza Vlaja so odločili, da bo višje sodišče v Ljubljani opravilo nadzor le nad delom treh stečajnih sodnikov, Dide Vovk, Jelke Rozman in Gregorja Colauttija in ne nad delom večjega števila sodnikov z ljubljanskega okrožnega sodišča.

Spomnimo, pri omenjenih sodnikih se je pojavil sum korupcije, saj se je pri Rozmanovi in Vovkovi razkrilo, da sta se udeleževali zasebnih zabav skupaj s stečajnimi upravitelji, ki bi jih morali pri stečajnih postopkih nadzorovati. Collauti naj bi bil prav tako v spornih odnosih s stečajnimi upravitelji.

Nekatere neprimernosti v zvezi z omenjenimi sodniki so na okrožnem sodišču v Ljubljani ugotovili že leta 2008, zato so jih razporedili na delo z manjšim tveganjem, od leta 2009 pa niso več vključeni v specializirano skupino sodnikov, ki je vodila stečajne postopke. Ostalo naj bi jim le manjše število stečajnih zadev. Med drugim naj bi bile sporne visoke nagrade, ki so jih sodniki odrejali stečajnim upraviteljem.

Na razkritje prijateljevanj med sodniki in stečajnimi upravitelji se je odzval tudi minister za pravosodje Senko Pličanič in dejal, da je dobil informacije, ki kažejo na veliko spornih dejanj in da gre za sum o velikih nepravilnostih. Zahteval je službeni nadzor nad delom stečajnih sodnikov na okrožnem sodišču v Ljubljani, ki ga izvaja ljubljansko višje sodišče.

Slednje je pod vodstvom predsednika Jerneja Potočarja začelo nadzor nad delom zgolj prej omenjenih sodnikov, saj menda pri drugih minister ni navedel konkretnih razlogov za to. Zdaj je tudi sodni svet potrdil, da za nadzor nad preostalimi sodniki ni podlage, saj se jim ne očita nič konkretnega. »Zgolj to, da jim je višje sodišče v nekaterih primerih razveljavilo sklepe o odmeri nagrade stečajnim upraviteljem, še ni zadosten razlog za nadzor,« smo izvedeli iz virov na sodnem svetu. To naj bi se občasno dogajalo vsem sodnikom in ne kaže na znake korupcije.

Personalni svet na višjem sodišču bo izdelal oceno službe navedenih sodnikov. Če bo ta negativna in jo bo sodni svet tudi potrdil, bi bili sodniki razrešeni s svoje funkcije.

Konkretno je na  sporno sodnico Jelko Rozman že pred leti sodišče opozarjal Bojan Oblak iz Združenja stečajnih upnikov. Ob stečajnem postopku hranilnice Sicura so namreč upniki opozarjali na ravnanje stečajne sodnice Rozmanove glede dela stečajnega upravitelja Braneta Goršeta. Čeprav so jo upniki nenehno obveščali o oškodovanjih in sumih kaznivih dejanj Goršeta, ni storila nič, stečajnega upravitelja ni razrešila. Prav tako ni sprva naredil nič niti predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša, potem ko ga je Oblak opozoril na nedopustno ravnanje Rozmanove.

Na ministrstvu sicer pripravljajo spremembo insolvenčne zakonodaje, v skladu s katero bo delo stečajnih sodnikov in stečajnih upraviteljev bolj pregledno, postopki pa bodo cenejši, učinkovitejši in kratkotrajnejši. Upniki bodo imeli večji nadzor nad delom stečajnih upraviteljev.