Kučanova huda napaka: Drnovška je imel za ...

Avtor selfija v velikih težavah: zaradi vdora na ...

Skrito v raju: 'Ela' nenadoma vidno spremenjena?

novak djokovic Ekipa24.si

Je zaradi tega počilo med Đokovićem in ...

Slovenija je v polfinalu evropskega prvenstva!

Košarkarji Slovenije so v četrtfinalu EP premagali Latvijo s 103:97 in bodo v polfinalu v četrtek igrali s Španijo.

Slovenska košarkarska reprezentanca je v četrtfinalu evropskega prvenstva v Istanbulu premagala Latvijo s 103:97 (34:23, 51:55, 76:66).

* Dvorana Sinan Erdem, gledalcev 3000, sodniki: Vazquez (Portoriko), Lanzarini (Italija), Lezcano (Argentina).
* Slovenija: Randolph 16 (1:2), Dragić 26 (6:7), Prepelič 17 (12:12), Murić 4 (2:2), Blažič 1 (1:2), Vidmar 9 (1:4), Čančar 3, Dončić 27 (9:10).
* Latvija: Porzingis 34 (9:11), Blums 3, Dav. Bertans 23 (1:1), Dai. Bertans 12 (2:3), Timma 9, Smits 10 (3:3), Strelnieks 4, Peiners 2.
* Prosti meti: Slovenija 32:39, Latvija 15:18.
* Met za dve točki: Slovenija 19:31, Latvija 23:39.
* Met za tri točke: Slovenija 11:28 (Dončić 4, Randolph 3, Dragić 2, Prepelič, Čančar), Latvija 12:36 (Dav. Bertans 6, Dai. Bertans 2, Porzingis, Blums, Timma, Smits).
* Skoki: Slovenija 42 (33 + 9), Latvija 28 (19 + 9).
* Osebne napake: Slovenija 29, Latvija 32.
* Pet osebnih: Vidmar (38.), Dai. Bertans (40.), Strelnieks (40.), Dav. Bertans (40.), Porzingis (40.), Randolph (40.).

Košarkarji Slovenije so se uvrstili med štiri najboljše ekipe na 40. evropskem prvenstvu v Istanbulu. V četrtfinalu so premagali Latvijo s 103:97, v polfinalu v četrtek ob 20.30 pa jih čakajo evropski prvaki Španci.

Slovenija se je drugič v zgodovini uvrstila v polfinale EP, še vedno pa čaka na svojo prvo medaljo. Leta 2009 na Poljskem je tekmovanje zaključila z dvema poraza in osvojila četrto mesto. Tedaj je v četrtfinalu premagala Hrvaško, nato pa tesno izgubila s Srbijo in Grčijo.

Slovenija in Španija sta se na trinajstih evropskih prvenstvih srečali šestkrat. Dvakrat so zmagali Slovenci, štirikrat pa Španci. Zanimivo, da je Španija v zadnjih petih primerih, ko je premagala Slovenijo, nato osvojila medaljo.

V prvem četrtfinalu je Španija premagala Nemčijo s 84:72, v sredo pa sta na sporedu še dvoboja Grčija - Rusija in Italija - Srbija.

Prva četrtina je veliko obetala. Predvsem drugi del je Slovenija odigrala fantastično, dosegla je 34 točk in imela po delnem izidu 20:2 že petnajst točk naskoka (30:15). Kapetan Goran Dragić je bil tedaj pri 13 točkah, trojke so metali 5:7, iz igre 9:12.

A sledilo je precej slabših drugih deset minut. Pri Latviji se je razigral njen prvi zvezdnik, 221 centimetrov visoki Kristaps Porzingis, hkrati pa je steklo tudi njeno prvo orožje - met z razdalje. Latvija se je v 15. minuti vrnila v igro (40:36), polčas pa je dobila s 55:51 in to kljub temu, da je bil Porzingis s tremi osebnimi napakami na klopi, po tri prekrške pa sta imela tudi Dairis Bertans in Janis Timma. Slovenija je v drugi četrtini prejela 32 točk in osem trojk.

Pot do uspeha je bila jasna, omejiti učinek Latvije v napadu, saj 55 prejetih točk v prvih dvajsetih sodi le v ligo NBA. In res, obramba je naredila svoje. Latvija je v nadaljevanju potrebovala tri minute in pol, da je dosegla prvi koš (67:57), skupno jih je v tretji četrtini zmogla zgolj enajst, zgrešila pa je vseh deset poskusov za tri točke.

Slovenija je v zadnjo četrtino krenila z desetimi točkami prednosti, zato trenerju Latvije Ainarsu Bagatskisu ni preostalo drugega, kot da na igrišče postavi tudi zvezdnika New York Knicks, ki je imel že štiri osebne napake. V igro Latvije je vnesel dodatno dimenzijo, ki ji je omogočila vrnitev po trojki Anthonyja Randolpha za 79:66. Le štiri minute kasneje je bilo 81:79.

Porzingis je bil s 34 točkami prvi strelec tekme, a junaki so bili slovenski košarkarji. Luka Dončić je pri 18 letih pokazal kakovost in zrelost, ki jo občuduje vsa Evropa, Goran Dragić je dokazal, zakaj mu v Miamiju na sezono plačajo 17 milijonov dolarjev, Klemen Prepelič, Anthony Randolph in ostali slovenski igralci pa so pričarali še en nepozaben večer.

Do zmage so prišli krvavo, tesno, predvsem pa z velikim pogumom. Dončić je v 36. minuti zadel trojko od table z desetih metrov za 86:79, nato je dodal še eno za 91:83, Prepeliču in Edu Muriću se na črti prostih metov ni zatresla roka, kapetan Dragić pa je 30 sekund pred koncem položil za 97:92 in veliko, rekordno zmago sredi Istanbula. Slovenija namreč še nikoli na velikih tekmovanjih - trinajstih evropskih in treh svetovnih prvenstvih - ni dosegla toliko točk.

Dončić je 27 točk zbral ob metu 7:14 iz igre (trojke 4:11, 9 skokov). Dragić je metal 9:15 (trojke 2:5) in dosegel 26 točk, 8 podaj in 6 skokov. Randolph je imel devet skokov in 16 točk (met 6:11), Klemen Prepelič 17 (prosti meti 12:12, trojke 1:2), Gašper Vidmar pa se je izkazal s štirimi blokadami, šestimi skoki in devetimi točkami.