Kate in William zapuščata London

peter prevc Ekipa24.si

Največji hit! Pojavil se je posnetek enega od ...

Po zmagi z Makedonijo kot tretji v Lille

Košarkarji Slovenije so v 5. krogu evropskega prvenstva v Zagrebu (skupina C) premagali Makedonijo z 62:51 (24:10, 31:24, 52:41).

* Dvorana Arena, gledalcev 4500, sodniki: Lottermoser (Nemčija), Silva (Portugalska), Putenko (Rusija).
* Slovenija: Joksimović 5, Prepelič 7 (1:2), Blažič 6, Dragić 20 (1:2), Balažić 6, Omić 14 (2:2), Klobučar 4 (2:4).
* Makedonija: Ilievski 15 (3:4), Sokolov 2 (2:2), Kostoski 1 (1:2), D. Stojanovski 8 (1:1), Simonovski 5, Trajkovski 6 (0:2), Hendriks 4, Samardžiski 10 (2:6).
* Prosti meti: Slovenija 6:10, Makedonija 9:17.
* Met za dve točki: Slovenija 22:41, Makedonija 15:43.
* Met za tri točke: Slovenija 4:18 (Prepelič 2, Dragić, Joksimović), Makedonija 4:20 (Ilievski 2, D. Stojanovski, Simonovski).
* Skoki: Slovenija 43 (32 + 11), Makedonija 39 (23 + 16).
* Osebne napake: Slovenija 19, Makedonija 20.
* Pet osebnih: Kostoski (35.).

Slovenska košarkarska reprezentance je predtekmovanje 39. evropskega prvenstva v Zagrebu končala s tretjo zmago. Premagala je Makedonijo z 62:51 in se kot tretjeuvrščena reprezentanca v skupini C uvrstila v osmino finala, ki bo potekala v Lillu v Franciji.

Slovenija je v Zagrebu premagala Gruzijo, Nizozemsko in Makedonijo, izgubila pa s Hrvaško ter Grčijo. Kdo bo njen tekmec v prvem izločilnem boju v soboto v Lillu, bo znano danes zvečer po zadnji tekmi v skupini D. Možni tekmeci so Latvija, Češka in Litva.

Izbranci selektorja Jureta Zdovca so tekmo proti Makedoniji, ki se je s porazom poslovila od eurobasketa, začeli odlično. Na krilih Alena Omića so zadevali kot za stavo in ko je najvišji mož v slovenski vrsti (215 cm) prestregel žogo na svoji polovici in jo brutalno zabil skozi obroč, je bilo že 17:5.

Slovenski navijači - znova se jih je v Areni zbralo približno 4000 - so bili na nogah in po prvi četrtini (24:10), je bilo le vprašanje časa, kdaj bodo tekmeci položili orožje in izobesili belo zastavo. A zgodilo se je ravno nasprotno; namesto, da bi Slovenija pobegnila na dvajset ali več točk prednosti, so 'junaki' pričeli grešiti, podajati žoge v roke tekmeca, in zapravljati napade, tako da se je prednost do 19. minute stopila na vsega štiri točke. Za Slovenijo je bila to najslabša četrtina na tem prvenstvu; v desetih minutah je dosegla le sedem točk.

V drugem polčasu so Slovenci znova strnili svoje vrste, se vrnili k prvotni obrambi in kmalu prišli do dvomestne prednosti. Pri rezultatu 42:37 so naredili delni izid 8:0, ki jih je pripeljal do trinajstih točk prednosti (50:37). Čeprav je do konca ostalo še dovolj časa, je Slovenija suvereno zadržala prednost in se zasluženo veselila tretje zmage.

Slovenija je imela znova dva izstopajoča posameznika. Tokrat sta to bila Zoran Dragić in Alen Omić. Prvi je dosegel 20 točk (met iz igre 9:16) in zbral pet skokov, Alen Omić pa se je izkazal z dvojnim dvojčkom - 14 točk (met 6:10) in 11 skoki (7 + 4).

Slovenski košarkarji so po koncu tekme vsaj pet minut ostali na parketu in se z dolgim aplavzom zahvalili slovenskim navijačem za podporo v Zagrebu. Ti so jim seveda vrnili s skandiranjem in pesmijo, še posebno mesto v njihovih srcih pa je očitno dobil Alen Omić. Naturalizirani igralec je po tekmi odšel preko ograde do publike, se z njo slikal in družil, ji še enkrat zaploskal, v zahvalo pa je dobil glasne vzklike 'Alen Omić, Alen Omić, ...'