Stanislav Štuhec Svet24.si

Kam je odšel Stanislav Štuhec? Svojci ga ...

Naj blok stoji na Pavšičevi ulici Svet24.si

Foto: Ponovno izbrali najlepši blok v Ljubljani

Damjan Žugelj Necenzurirano

Slovenski Watergate: tožilstvo zahteva preiskavo ...

asta-vrecko Reporter.si

Blamaža: levičarka Asta Vrečko namesto ...

rudiger Ekipa24.si

Genialno! Rüdiger vratarju Reala pomagal pred ...

femme-fatale, femme-fatale-2023 Njena.si

Skrito v raju: Igralka blestela na fotografiranju ...

Luka Dončić Ekipa24.si

Dončič je kralj! Vsi se posebej pripravljajo na ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Magazin

Obrazi podjetništva: S KinVitalom na poti k višji ravni zdravja

Deli na:
Obrazi podjetništva: S KinVitalom na poti k višji ravni zdravja

Luka Hren in Jure Gubanc z ekipo že deveto leto snujeta zgodbo o uspehu. - Foto: Primož Lavre

Jure Gubanc in Luka Hren sta kot mlada študenta pred devetimi leti začela z ekipo treh somišljenikov novo podjetno zgodbo, ki je Slovenija še ni poznala. Imate bolečine v telesu in si želite več kot le čudežno tabletko, ki za hip ublaži stanje? Potem je pravi naslov KinVital, kjer ekipa nadobudnih kineziologov z vodenjem programov in razdajanjem znanja približuje vitalnost slehernemu posamezniku.

Tempo življenja vse nas obkroža z okoliščinami, ki prehitro vodijo v površnost, boj s časom in mentaliteto, ki jo lahko označimo s frazo čim prej do rezultatov, trdita sogovornika. Kot da so se vsa prizadevanja in želja po ustvarjanju zlila le še v dirko s časom. Nimamo časa zase, premalo za družino in veselje. Čas imamo le še za to, da iz dneva v dan naredimo več, da vsak dan dosegamo večje in večje številke. Nimamo več časa za zdravje, srečo in vitalnost, le še za produktivnost.

»Takšna mentaliteta se seveda širi tudi v industrijo dobrega počutja, katere del smo se odločili postati tudi mi z imenom KinVital. Svoje znanje kineziologije želimo uporabiti tako, da snujemo sistem in način dela, pri čemer se bomo mi kot trenerji, ne glede na število varovancev, resnično posvetili vsakemu posebej. Si vzeli čas, da mu pogledamo v oči in mu predstavimo našo idejo o vitalnosti,« pribijeta Jure in Luka.

Skupine vadečih do maksimalno osem oseb omogočajo individualni pristop, z vsakim se osebno pogovorijo in nato načrtujejo individualni program vadbe, prilagojen posebnostim posameznika. Tako izkoriščajo vadbo v skupini za vzpodbudno vzdušje in majhnost skupine za osebni pristop.

Srečali smo se v Ljubljani, v prijetnih in sodobno opremljenih prostorih. Na izbiro sem imela še Domžale, Velenje in Maribor, kamor ekipa uspešno širi svoje znanje in prostore. V načrtu imajo še zajeti Primorsko in Gorenjsko, saj zanimanje za vadbo med Slovenci narašča, kar priča tudi o večji ozaveščenosti in pripravljenosti posameznikov za dolgoročne spremembe.

»Želimo širiti idejo o dolgoročni skrbi za lastno zdravje in vitalnost. Delati tako, da je sam proces sprememb, vsak trening, vsaka terapija zgodba zase. Da je vadba ali boj s kilogrami za vsakega posameznika prijeten izziv, v katerem si vzame čas zase, spozna samega sebe in osebnostno raste. Na tak način lahko s treningom, terapijo ali hujšanjem dosežemo višjo raven zdravja. Če se bomo bojevali le za kilograme in centimetre, bomo bili boj z mlini na veter.« In imata prav. V prijetnem ambientu sta dopoldne ravno zaključila delo s prvo skupino vadečih, popoldne ju čaka nova.

Foto: Primož Lavre - Najbolj intenziven je seveda individualni trening vadbe.

Večja kakovost življenja

Beseda kineziologija izhaja iz grške besede kinesis, katere pomen je gibanje. Kineziologija je torej veda, ki proučuje telesno aktivnost ljudi in njen vpliv na vsesplošno zdravje, zmogljivost in gibalno učinkovitost posameznika, družbo in kakovost življenja. Veda združuje poznavanje anatomije, fiziologije, biomehanike, psihologije, sociologije, antropologije, športne medicine in andragogike.

»Naša ekipa se pretežno ukvarja s preučevanjem zakonitosti vadbenega procesa in njegovim vplivom na človekov organizem. Obstaja več potrjenih povezav med kakovostjo gibanja posameznika in njegovim zdravjem, zato je naše osnovno poslanstvo izboljšanje gibalne učinkovitosti in zdravja posameznika. Poleg tega skrbimo za ozaveščanje ljudi o zdravem življenjskem slogu, ki ga sestavljata redna in kvalitetna telesna aktivnost ter zdrava prehrana.«

Foto: Primož Lavre - Hiša na Travniku: Vadnica preseneti s prostornostjo in sodobno ureditvijo prostora.

Najprej se z vsakim posameznikom pogovorijo, potem se šele začne proces vadbe, ki pa ni samo mehanska, ampak gibe prenaša tudi v vsakdanje življenje posameznikov. Če nas na primer boli v križu, je zelo pomembno, kako dvigujemo stvari, otroke, kako se usedemo v avto in kako iz njega izstopimo. Kako sedimo in ali sedimo predolgo.

»Usposobljeni smo za delo na področjih preventive pred poškodbami, rehabilitacije poškodb gibal, ergonomije delovnega mesta, športne rekreacije in vrhunskega športa,« pove idejni vodja zgodbe KinVital Luka Hren, ki ima kljub mladosti že več kot deset let izkušenj z vadbami/rehabilitacijami, in je avtor več strokovnih in poljudnih člankov.

Z Juretom Gubancem sta bila v srednji šoli sošolca, vidi se, da se poznata že od prej, saj pogovor poteka tekoče, misli pa drug drugemu dopolnjujeta. Jure je sooblikovalec izobraževalnih delavnic o hrbtenici, vodi skupinske, tekaške in terapevtske vadbe, prevedel je tudi knjigo o skrivnostih zdrave hrbtenice, ki vam jih zdravnik ni povedal, največjega strokovnjaka na svetu prof. dr. Stuarta McGilla z naslovom Postani sam svoj mehanik hrbta.

Idejo o vadbenem centru sta sogovornika uresničila z Urošem Kožarjem, ultramaratoncem, tekačem, in tekaškim ambasadorjem Salomon/Suunto Črtom Korošcem, ki vodi skupinske in terapevtske vadbe ter izvaja izobraževanja za zdravje na delovnem mestu. Lili Milanković pa se je specializirala za osebna trenerstva in oblikovanje programov za zdravje na delovnem mestu. Mlada ekipa je popolnoma predana ideji, kar potrjujejo tudi številke zadovoljnih vadečih, nekaj čez 500 jih je že. Velik uspeh, pomislim, a še vedno jih hkrati lahko vadi le osem, kar zagotovo izboljša izkušnjo vadbe.

Foto: Primož Lavre - Kineziologija in vitalnost sta besedi, iz katerih so skovali besedno izpeljanko KinVital.

Vaditelj terapevtske vadbe

Veliko pozornost posvečajo novemu kadru, saj le kvaliteten in strokovno podkovan kader zagotavlja trajnost in uspešnost dela. Zato organizirajo celoletni tečaj in mentorstvo za vaditelja terapevtske vadbe, ki obsega šest seminarjev konec tedna. »Vse preveč ljudi pride do nas s poškodbami in bolečinami, kljub temu da so redno obiskovali različne vadbe in se polno gibali. Vse preveč ljudi ima težave, čeprav se profesionalno ali rekreativno ukvarjajo s športom. Vse preveč ljudi ima torej gibalne težave zaradi preveč neoptimalnega – napačno strukturiranega ali vodenega gibanja glede na njihove sposobnosti in zmožnosti. In hkrati ima vse preveč ljudi občutno zmanjšano kakovost življenja in samopodobe zaradi premalo gibanja. V tej epidemiji poškodb in bolečin je odgovornost vseh nas, ki se ukvarjamo z izboljšavo življenj naših strank, da smo sposobni ljudi popeljati na dolgoročno pot gibanja brez bolečin.«

Prihodnost poklica vidijo v razumevanju sveta telesne priprave in rehabilitacije. Gre za dve plati istega kovanca, povesta sogovornika. Kdor ne bo sposoben odpraviti gibalnih disfunkcij in poškodb svojih strank, jih bo lahko tudi izgubil. Tu nastopi tečaj pod vodstvom ekipe kineziološkega centra KinVital z naslovom – Vaditelj terapevtske vadbe.

Tekaška vadba z ekipo KinVitala ni več le tek, temveč tedensko druženje tekaške skupnosti, pisane druščine tekačev začetnikov kot čisto pravih maratoncev. Skupaj se družijo na vadbah in tekaških druženjih za konec tedna, z najbolj zagretimi pa skupaj obiskujejo tudi različne rekreativne tekaške prireditve.

»Korak za korakom udeleženci spoznavajo, kako se lotiti bolečin in disfunkcij celega telesa, medtem ko opravljajo prakso pri naši ekipi, lahko hkrati postavljajo na noge tudi svoj posel. Živimo po načelu »practice what you preach«. Tako lahko vsak tečajnik od začetka do konca tečaja pokaže izboljšanje svojih začetno postavljenih ciljev in napredka pri vajah. To pomeni, da morajo trenirati in se učiti izvedbe vaj in programov tudi na sebi. Mnogi tečajniki so tako postali del naše ekipe ali pa so uspešni na svojem.«

In kar je pomembno, na tečaj se lahko prijavite ne glede na stopnjo ali vsebino izobrazbe. »V našem tečaju imamo tako študente kineziologije in fizioterapije kot laike ali že zaposlene, ki si želijo zamenjati svoj poklic in vstopiti v poslanstvo vaditeljev terapevtske vadbe. V naši ekipi imamo uspešne posameznike, ki so študirali različna področja. Diploma iz fizioterapije ali kineziologije vam ne daje nobene prednosti.«

Foto: Primož Lavre - Veliko pripomočkov za vadbo je prilagojenih prav za KinVital.

Skupinske vadbe

Funkcionalna vadba je namenjena vsem, ki želijo svoj prosti čas začiniti s strokovno vodenim rekreativnim programom, usmerjenim v izboljšanje splošne telesne pripravljenosti. Program funkcionalne vadbe sestavljajo predvsem krepilne vaje za izboljšanje splošne moči, pri katerih si pomagajo z različnimi vadbenimi pripomočki od TRX-trakov, elastike do uteži. Ker pa je to rekreativna vadba in ne vrhunski trening, veliko težo pripisujejo tudi družabnemu vidiku, smehu in zabavi ob gibanju. Namen funkcionalne vadbe je vodena oblika rekreacije, ki z uporabo gibanj in vaj vadbo za moč približa slehernemu posamezniku, najsi bo to začetnik ali redni rekreativec. »

Kot kineziologi želimo preko svojih programov rekreativcem predstaviti pomembnost pestrega in primerno odmerjenega telesno aktivnega prostega časa, temu seveda sledimo tudi pri samem vodenju naših vadbenih programov. Veliko poudarka tako namenjamo pravilni in predvsem varni tehniki izvajanja vaj in podajanju nekaterih informacij, ki rekreativcem sčasoma lahko služijo kot temelj za varno rekreativno udejstvovanje kjerkoli in kadarkoli.«

Foto: Primož Lavre - Jure se je specializiral za odpravljanje bolečin v križu.

Načrt dela samo za vas

Osebno trenerstvo je oblika sodelovanja, pri čemer je največja prednost povsem osebno prilagajanje vadbenega procesa potrebam in željam posameznika ter konec koncev tudi prilagajanje urnika dela. Pri osebnem trenerstvu je predvsem količina posvečenega časa in fokusa s strani trenerja tisto, po čemer se osebno trenerstvo razlikuje od skupinskih formatov vadb.

»Tako vas lahko bolje spoznamo in učinkoviteje načrtujemo vadbeni proces glede na zastavljene cilje in želje. Poleg klasičnega osebnega trenerstva z načinom dela ena na ena ponujamo tudi možnost semi-osebnega trenerstva, ki je cenovno ugodnejša oblika osebnega trenerstva. Osebno trenerstvo izvajamo tako v Ljubljani kot Domžalah, in sicer v prostorih obeh kinezioloških centrov. Poleg osebnega trenerstva v naših prostorih pa ponujamo tudi možnost osebnega trenerstva za tekače, ki običajno poteka na prostem.«

In tam so tudi začeli, na prostem, s tekom, saj tek ni le vadba, je druženje in sprostitev v objemu narave. »Povezana tekaška skupnost KinVital, ki se je izoblikovala v letih delovanja, je zagotovo eden največjih ponosov našega delovanja in promocije telesno aktivnega življenjskega sloga. Glede na naše kineziološko ozadje je ena naših glavnih prioritet pri vodenju tekaških vadb zagotavljanje primerne količine in intenzivnosti tekaških vsebin. Količino in intenzivnost teka prilagajamo vsaki tekaški skupini posebej, tako da tekači uživajo in napredujejo v odsotnosti tekaških poškodb.« Tek je tudi izhod iz objema štirih sten. Je izrazito družabna dejavnost.

Poleg tekaških treningov ob koncu tedna organizirajo tudi tekaška druženja na atraktivnih lokacijah, ki so na sporedu približno enkrat mesečno. Cilj je odkrivanje novih zanimivih poti po Sloveniji in tudi premagovanje večjih razdalj ob dobri družbi, običajno pretečejo več različnih razdalj od deset do štirideset kilometrov v dveh do treh skupinah.

»Z nami se lahko pripravljate in udeležite številnih tekaških prireditev, ki se jih redno udeležujemo od Ljubljanskega do Istrskega maratona in drugih. Več težavnostnih skupin omogoča dobro pripravo za različne tekmovalne dolžine. Poleg tega pred tekmovanji redno organiziramo skupinske teke v treh skupinah za konec tedna, in sicer za razdalje 10, 21 in 42 km.« Tekaškim vadbam pod strokovnim vodstvom kineziologov se lahko pridružite v Ljubljani v parku Tivoli in okolici ter v Domžalah ob Kamniški Bistrici.

Foto: Primož Lavre - V Domžalah jih najdemo v Hiši na travniku.

Terapevtska vadba

Ogromno ljudi se znajde v neprijetnem položaju, ko pride do poškodbe, kroničnih bolečin ali celo kronične bolezni. V teh primerih je gibanje eno izmed prvih stvari, potisnjenih na stranski tir. Občutek nezmožnosti ali strah pred poslabšanjem stanja ljudi še toliko bolj odvrača od kakršnegakoli gibanja. Posledice pomanjkanje gibanja pa so žal ob poškodbah in kroničnih obolenjih še toliko hujše. Druga skupina ljudi, ki se znajde v slabem položaju, pa so vsi tisti, ki uspešno opravijo fizioterapijo, a se telesno še vedno ne morejo normalno rekreativno udejstvovati ali normalno premagovati vsakodnevnih telesnih obremenitev.

Širijo idejo o dolgoročni skrbi za lastno zdravje in vitalnost. Skrb za lastno zdravje ni le tlaka, s katero dosegamo čedalje manj kilogramov v čim krajšem času, ampak pot, ki nas celostno izpopolnjuje ter osrečuje že na sami poti do želenih rezultatov, ne šele potem, ko dosežemo tisto želeno število kilogramov.

»Tu pride naproti naša ekipa s terapevtsko vadbo. Naše znanje, pridobljeno s študijem kineziologije ter z delovnimi izkušnjami nam omogoča vodenje in načrtovanje terapevtskih programov gibanja navkljub nekaterim telesnim omejitvam, poskrbimo tudi za telesno pripravo med čakalno dobo za nekatere operacije. Poskrbimo za povrnitev v stanje pred poškodbo, odpravljamo telesna neskladja, povezana z enostranskimi delovnimi obremenitvami, in poskušamo vzpostaviti optimalne gibalne vzorce po uspešno končani fizioterapiji.«

Skupine vadečih do maksimalno osem oseb omogočajo individualni pristop, pri čemer se z vsakim osebno pogovorijo in nato načrtujejo program vadbe, prilagojen posebnostim posameznika. Tako izkoriščajo vadbo v skupini za vzpodbudno vzdušje in majhnost skupine za osebni pristop. Za pristop k terapevtski vadbi je potrebno opraviti prvi kineziološki pregled, ki je osnova za sestavo in načrtovanje prvega osebnega programa vadbe, s katerim nato pristopite k vadbi. Ob obiskovanju vas nato vodijo na vadbah, učijo pravilne izvedbe vaj in sproti prilagajajo program vadbe glede na vaš napredek.

Foto: Primož Lavre - Vaje so prilagojene posebej za vsakega posameznika.

Poskrbijo tudi za starejše

Vadba za starejše poteka pod strokovnim vodstvom kineziologov, katerih glavna skrb je prilagajanje vadbene vsebine vsakemu udeležencu posebej, torej glede na njegove individualne značilnosti in stopnjo telesne pripravljenosti. Zavoljo individualnega pristopa vadbe potekajo v manjših skupinah, kjer se osredinjajo predvsem na povrnitev moči, koordinacije, ravnotežja in gibljivosti. Vsekakor pa ne pozabimo tudi na družabnost, dobra volja in smeh sta redna spremljevalca vadbe KinSenior za starejše, povesta sogovornika.

»Vadba za moč ima pri starejših ima izjemno pomembno vlogo, saj zavira mišično atrofijo in upočasnjuje pojavnost pogostih obolenj v starosti, kot je na primer osteoporoza. Poleg krepitve in zaviranja s starostjo verjetnejših obolenj primerno strukturirana vadba moči ohranja in izboljšuje gibljivost in pozitivno vpliva na sposobnost ravnotežja. Hoja bo lahkotnejša, hkrati se zmanjšajo možnosti nepredvidenih padcev starostnika.«

Ne skrbite, ali boste lahko dohajali vadbeni tempo, saj je v KvinVitalu ritem in tempo vadbe bolj umirjen, kar je dobra vstopna točka za starostnike, ki imajo težave z bolečinami v predelu hrbta in bi radi rekreacijo zopet vključili v svoj vsakdan.