Edvard Steiner: srčen človek ali velik ...

ronaldo sesko lv Ekipa24.si

Srbi zaradi Slovenije že trepetajo pred evropskim...

Košarkarice Slovenije so se drugič zapored uvrstile na eurobasket

Slavje slovenskih košarkaric ob uvrstivi na eurobasket. - Foto: Twitter/ Eva Lisec ‏

Košarkarice Slovenije so v 5. krogu kvalifikacij za evropsko prvenstvo (skupina E) v Helsinkih premagale Finsko z 88:68 (16:18, 41:27, 61:48).

* Dvorana Kisahalli, gledalcev 600, sodniki: Sljivic (Avstrija), Miklosik (Velika Britanija), Van Slooten (Nizozemska).
* Finska: Tuukkanen 2, Kuier 9, Tulonen 3, L. Lehtoranta 3, R. Lehtoranta 2, Holopainen 8 (1:2), Aijanen 14 (2:2), Bejedi 19 (0:2), Wahlgren 5, Pirttinen 3.
* Slovenija: Oblak 7, Friškovec 17 (1:1), Prezelj 8 (2:2), Barič 9 (4:4), Jakovina 8, Rupnik 2, Lisec 13, Ocvirk 3, Debeljak 2, Evans 19 (7:8).
* Prosti meti: Finska 3:6, Slovenija 14:15.
* Met za tri točke: Finska 9:30 (Bejedi 3, L. Lehtoranta, Tulonen, Wahlgren, Pirttinen, R. Lehtoranta, Kuier, Holopainen), Slovenija 8:22 (Friškovec 4, Oblak, Ocvirk, Lisec, Barič).
* Osebne napake: Finska 14, Slovenija 15.
* Pet osebnih: /.

Slovenska ženska košarkarska reprezentanca je v peti tekmi kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2019 zabeležila peto zmago in si tako že krog pred koncem zagotovila udeležbo v Srbiji 2019. Varovanke selektorja Damirja Grgića so v Helsinkih premagale Finsko z 88:68.

Evropsko prvenstvo bo potekalo od 27. junija do 7. julija v Latviji ter Srbiji. Slovenija, ki bo šele drugič po 2017 udeleženka zaključnega turnirja najboljših šestnajstih reprezentanc Evrope, bo igrala v Srbiji. Želja Košarkarske zveze Slovenije je Niš, ena od predtekmovalnih skupin bo še v Zrenjaninu, zaključni boji pa bodo potekali v Beogradu.

Slovenija bo v zadnjem krogu v sredo, 21. novembra, gostovala v Franciji, zmaga ali poraz z manj kot šestimi točkami proti evropskim podprvakinjam in srebrnim z OI 2012 pa ji bi prinesla celo prvo mesto v skupini in s tem mesto nosilke na žrebu skupin 12. decembra v Beogradu.

Čeprav so slovenska dekleta nekoliko slabše začela tekmo, tako da je moral Damir Grgić že po nekaj minutah vzeti minuto odmora, je bila razlika v kakovosti tolikšna, da vprašanja o zmagovalcu praktično ni bilo. Slovenija je lani v Celju zmagala s 40 točkami razlike, tudi v Helsinkih pa bi se lahko končalo podobno, če bi Nika Barič, Teja Oblak, Eva Lisec in ostala dekleta ves čas igrala v istem ritmu.

Po ogrevalni prvi četrtini so igro na višje obrate prestavile v drugi četrtini. Z delnim izidom 15:2 so v 17. minuti prišle do prve dvomestne prednosti (33:22), prvi polčas pa so zavoljo nizkega odstotka zadetih metov (37,8%) zaključile z 41:27.

Breme ključne zmage jih je oviralo tudi v nadaljevanju, tako da so gostiteljice sredi tretje četrtine celo prišle na 42:50, v zadnji četrtini, ko je razlika poskočila na 72:53, pa so se igralke, ki so v povprečju stare 23 let (in merijo 179 cm), končno sprostile in zasluženo prišle do visoke zmage.

Najboljše strelke pri Sloveniji so bile Shante Evans z 19 točkami (met 6:13, 4 skoki), Zala Friškovec, ki jih je dosegla 17 (trojke 4:5), in Eva Lisac, ki je imela ob 13 točkah (met 6:8) še devet skokov in tri podaje (indeks 25).